NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Obranné formace Velikost textu

4-3 obrana

sobota 1. ledna 2011, 0:00 V Americkém fotbale se používají dvě základní obranné formace 4-3 a 3-4 obrana. Každá z nich má své silné a slabé stránky. Čísla v názvu formací označují počet defenzivních linemanů a linebackerů, kteří se v jednotlivé formaci nachází.

4-3 obrana Modré čtverečky - postavení hráčů v obranné formaci 4-3

4-3 obrana je složena z čtyř Defenzivních linemanů (dvou Defenzivních Tacklů a dvou Defenzivních Endů), tří Linebackerů (Strongside, Middle a Weakside linebackera) a čtyř Defenzivních backů (dvou Cornerbacků a dvou Safety.

Úloha jednotlivých hráčů v 4-3 obraně


DEFEFENZIVNÍ LAJNA

4-3 Defenzivní lajna.png

V 4-3 formaci se nacházejí čtyři Defenzivní linemani (dva Defenzivní Tacklové a dva Defenzivní Endi).

Defenzivní Tacklové (DT) – jsou největší hráči a nejsilnější hráči obrany jejich váha se pohybuje kolem 140 kilogramů a výška kolem 190 centimetrů. Defenzivní linemani jsou základním stavebním kamenem každého týmu, který hraje 4-3 obranu.

Ůkolem Defenzivních Tacklů je „ucpat“ mezery, které vznikají mezi Ofenzivními linemany (tzv. one gap defense).

Během běhové hry (running game) je úkolem Defenzivních Tacklů postarat se o to, aby soupeřův Running Back neproběhl mezerou, kterou mají hlídat - zastavit Running Backa.

Během pasové hry (passing game) je úkolem Defenzivních Tacklů dostat se určenou mezerou na Quarterbacka ještě předtím, než se stihne hodit přihrávku (sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Defenzivní Endi (DE) – jsou nejmenší, zároveň však nejrychlejší hráči defenzivní lajny. Ideální 4-3 Defenzivní End je dost silný a agilní na to, aby se dostal přes ofenzivního linemana.

Během běhové hry (running game) je úkolem Defenzivního enda postarat se o to, aby kolem něho neproběhl soupeřův Running Back.

Během pasové hry (passing game) je jeho primárním úkolem složit soupeřova Quarterbacka ještě předtím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

LINEBACKEŘI (LB)

4-3 Linebackers.png

V 4-3 obraně se nacházejí 3 linebackeři (Middle, Weakside a Strongside linebacker). Linebackeři se nacházejí pár yardů za Defenzivní lajnou.

Middle linebacker (MLB) – nazývaný zkráceně „Mike“ je vůdcem obrany každého týmu. Mike obvykle bývá nejdominantnějším hráčem ze všech 3 linebackerů. Prostřednictvím něho oznamuje Defenzivní koordinátor taktiku (MLB má v helmě zabudovaná sluchátka) celému týmu.

Během běhové hry (running game) je primárním úkolem MLB zastavit soupeřova Running Backa. MLB bývá nejlepší run stopper týmu (schopnost zastavit běhovou hru soupeře), který umí rozdávat tvrdé hity a obvykle vede statistiky týmu v počtu tackles (složení protihráčů.

Během pasové hry (passing game) se úkoly MLB liší v závislosti na obranné strategii (pass coverage), kterou zvolil defenzivní koordinátor. V zónové obraně (zone coverage) je jeho nejčastějším úkolem ubránit střed hřiště. V osobní obraně (man coverage) má obvykle za úkol pokrýt soupeřova Fullbacka nebo Running Backa. V některých případech se může pokusit o blitz – složit Quarterbacka ještě předtím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky na volného spoluhráče.

Strongside linebacker (SLB) – nazývaný zkráceně „Sam“ se nachází na stejné straně hřiště jako soupeřův Tight End, zjednodušeně řečeno, na straně, na které se nachází více hráčů útoku tzv. strongside (silná strana hřiště). SLB bývá nejsilnější ze všech 3 linebackerů.

Během běhové hry (running game) je jeho úkolem zastavit Runnig Backa. Jelikož je většina běhů vedená přes strong side (silnou stranu hřiště), před Running Backem obvykle běží Tight End nebo Full Back, který má za úkol odblokovat Runnig Backovi bránící hráče z cesty. Úkolem SLB je využít své síly, setřást blokujícího hráče (tzv. block shedding) a zastavit Runnig backa.

Během pasové hry (passing game) se úkoly SLB liší v závislosti na obranné strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor. V zónové obraně (zone coverage) je jeho úkolem bránit určený prostor, nejčastěji hook nebo curl zone, na silné straně hiště.

V osobní obraně (man coverage) je jeho nejčastějším úkolem bránit Tigh Enda, Running Backa nebo jednoho z Receiverů. Vše, jako vždy, záleží na konkrétní obrané strategii jednotlivého týmu. SLB má v některých situacích za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě předtím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Weakside linebacker (WLB) – nazývaný zkráceně „Will“ se nachází na opačné straně než soupeřův Tight End, zjednodušeně řečeno, na straně, na které se nachází méně hráčů útoku tzv. weakside (slabá strana hřiště). WLB bývá nejrychlejší ze všech tří linebackerů.

Během běhové hry (running game) je jeho úkolem zastavit soupeřova Running backa, jelikož je většina běhů vedena přes opačnou strana, než na které se nachází WLB, musí WLB využít své rychlosti a pomoci zastavit svým spoluhráčům hráče, který běží s míčem.

Během pasové hry (passing game) se úkoly WLB liší v závislosti na obranné strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor. V zónové obraně (zone coverage) je jeho úkolem bránit určený prostor, nejčastěji však flat, hook nebo curl zone na slabé straně hřiště. SLB má v některých situacích za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě předtím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack), nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

V osobní obraně (man coverage) je úkolem WLB bránit Running backa, Full backa nebo jednoho z Wide receiverů (Slot receivera).

SECONDARY

4-3 Secondary.png

Secondary v 3-4 obraně je složena ze 4 Defenzivních backů (2 Cornerbacků, Strong safetyho a Free safetyho).

Cornerbaci (CB) – Cornerbaci jsou nejrychlejší hráči obrany, nacházejí se přibližně na úrovni obou koncích line of scrimmage naproti soupeřovým Wide receiverům.

Během běhové hry (running game) je úkolem CB pomoci spoluhráčům zastavit Running Backa.

Během pasové hry (passing game) je úkolem CB ubránit soupeřovy Wide receivery (WR) a znemožnit jim zachycení přihrávky. Způsob, kterým Cornerbaci brání Wide receivery se liší v závislosti na obrané strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor.

V zónové obraně (zone coverage) je úkolem Cornerbacků bránit určený prostor na hřišti. Jestliže soupeřící hráč vstoupí do tohoto prostoru je úkolem CB ubránit ho.

V osobní obraně (man coverage) je úkolem Cornerbacků ubránit určeného Wide receivera. Během osobni obrany v některých případech používa Cornerback speciální techniku „Bump and run.“ Cornerback se snaží blokovat Receivera už na linne of scrimmage a nepustit ho tak do určené routy (prostoru kam si má naběhnout).

Pokud se mu to podaří, Receiver se nedostane do své routy včas. Quarterback (za předpokladu, že jsou i jeho další spoluhráči pokryti bránícími hráči) nemůže hodit přihrávku a obrana má velkou šanci zaznamenat sack. Tato technika se může používat pouze v pěti yardové vzdálenosti od linne of srimmage, jestliže by CB atakoval Receivera za touto hranicí, jednalo by se o faul!

V některých situacích má CB za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Strong Safety (SS) – Strong Safety se nachází 5-7 yardů za line of scrimmage na stejné straně hřiště jako soupeřův Tight End, zjednodušeně řečeno na straně, na které se nachází více hráčů útoku tzv. strongside (silná strana hřiště).

Během běhové hry (running game) se SS využívá jako „pomocní síla“ k zastavení běhu. V tomto případě se Strong Safety přesune blíže k line of scrimmage a pomůže zastavit svým spoluhráčům soupeřova Running Backa.

Během pasové obrany (passing defense) se úkoly SS liší v závislosti na obranné strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor. V zónové obraně (zone coverage) je jeho úkolem bránit určený prostor. Například v tzv. Cover 2 (jedna z nejužívanějších taktik zónové obrany) si Strong Safety a Free Safety rozdělí hřiště přibližně v místě 10-15 yardů za line of scrimmage na polovinu. Strong safety v tomto případě brání silnou stranu hřiště.

V osobní obraně (man defense) má SS obvykle za úkol bránit Tigh Enda, Running Backa nebo Full Backa.

V některých situacích má SS za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

Free Safety (FS) – bývá o něco menší a rychlejší než Strong Safety. FS je posledním hráčem obrany, obvykle se nachází 10-15 yardů za line of scrimmage.

Během běhové hry (running game) je úkolem FS pomoci spoluhráčům zastavit Running Backa.

Během pasové hry (passing game) se úkoly SS liší v závislosti na obrané strategii (pass coverage), kterou zvolí defenzivní koordinátor. V zónové obraně (zone coverage) je jeho úkolem bránit určený prostor.

V osobní obraně (man defense) je nejčastějším úkolem FS pomoci Cornerbackovi zdvojit Rceivera, na kterého letí přihrávka. Této obranné technice se říká „help over the top“. V některých situacích má Free safety za úkol pokusit se o blitz – složit Quarterbacka ještě před tím, než stihne hodit přihrávku (tzv. sack) nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k hození přihrávky.

V následujícím videu můžete vidět, jak vypadá 4-3 obrana v praxi

K tomuto článku prozatím nebyl vytvořen žádný komentář.


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Aaron Rodgers

Aaron Rodgers

Tým: Packers (#12)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2004


Víte, co je?

Pojem: Two - Minute Drill

Nazývá se tak rychlý postup útoku, který se snaží dosáhnout touchdownu s minimálním počtem downů a za krátkou časovou dobu. Two - Minute Drill

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5011×
formic | off-line 4972×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4486×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4