NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Obranné pozice Velikost textu

Cornerback (CB)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Cornerbaci se nacházejí za Defenzivními Tackly a Linebackery, tvoří spolu se Safety tzv. secondary („druhou linii“ obrany). Cornerbaci patří k nejlehčím a nejrychlejším hráčům na hřišti.

Cornerback (CB) Pozice Cornerbacků

Úloha Cornerbacka

Během pasové hry (passing game) je primárním úkolem cornerbacka hlídat soupeřova wide receivera a zabránit mu v zachycení přihrávky.

Cornerback může Receivera bránit několika různými způsoby:

Man coverage (osobní obrana) - cornerback má za úkol bránit určeného Receivera.

Během man coverage se bude cornerback obvykle snažit různým strkáním a blokováním atakovat receivera, takovým způsobem, aby se nedostal ve správný okamžik do své routy (určený směr ve kterém má receiver běžet) tato technika bránění se nazývá bump and run.

Tento způsob bránění, může CB používat jen v rozmezí 5 yardů od line of scrimmage (místo z kterého se rozehrává míč), jestliže by atakoval (např. strčil) receivera za touto hranicí dopustil by se faulu, pass interference (nedovolené bránění). Útok soupeřova týmu by pak rozehrával míč z místa, kde k tomuto faulu došlo.

Zone Coverage (Zónová obrana) - Cornerback zodpovídá za předem určený prostor na hřišti.

Pokud recevier vběhne do tohoto prostoru je cornerbackovým úkolem ho bránit, když receiver tento prostor opustí Cornerback s ním (na rozdíl od man coverage) nepoběží, ale přenechá ho jinému obránci a dál si bude hlídat svoji zónu.

Největší výhodou zónové obrany je, že cornerback stojí čelem ke quarterbackovi a vidí, v který moment hází přihrávku, což mu dává lepší možnost (na rozdíl od osobní obrany, kde se soustředí jen na svého hráče) zychytit interception (cornerback zachytí přihrávku od soupeřova quarterbacka).

Když CB zachytí interception, může se s míčem pokusit běžet do protivníkovy endzóny a skórovat touchdown, jestliže je během tohoto pokusu složen, bude jeho tým začínat svůj drive (útočnou sérii) z místa kde byl zastaven.

Ve výjmečných případech se může cornerback pokusit o blitz - vyvořit tlak na quarterbacka a nedat mu tak dostatek času k hození přihrávky na volného spoluhráče, případně ho složit ještě před tím než stihne přihrávku hodit (sack)

Během běhové hry (running game) - je úkolem cornerbacka pomoci ostatním obráncům zastavit soupeřova Running Backa (hráč který běhá s míčem).

Hlavním úkolem Cornerbacka je uhlídat Wide Receivera a zabránit mu v zachycení přihrávky

Počet Cornebacků na hřišti

V NFL se používají dvě základní obrané formace 4-3 a 3-4. V každé z těchto variant se na hřišti nacházejí dva cornerbaci.

Pokud si ji bránící tým jistý, že se útočící tým bude snažit získat yardy pomocí pasové hry, obvykle stáhne ze hřiště jednoho linebackera a nahradí ho dalším cornerbackem. V tuto chvíli se budou na hřišti nacházet tři cornerbaci a dva safety (pět defensive backs) této formaci se říká Nickel Defense, nebo ze hřiště stáhne jednoho defenzivního linemana a jednoho linebackera a vymění je za dva cornerbacky. Na hřišti se tak budou nacházet čtyři cornerbaci a dva safety (dohromady šest defensive backs) této formaci se říká Dime defense.

K nejlepším cornerbackům v současné NFL patří: Darrelle Revis (New York Jets), Nnamdi Asomugha (Oakland Raiders) a Charles Woodson (Green Bay Packers)


V následujícím videu můžete vidět, jak má vypadat hra cornerbacka   

Čtěte o dalších obranných pozicích

Defensive Tackle (DT)
Defensive End (DE)

Linebacker (LB)

Cornerback (CB)

Safety (S)


Komentáře ke článku (celkem 3)

31959 katka napsal před 59 měsíci:
Richard Sherman, Seattle Seahawks
2995 Lubosinho napsal před 86 měsíci:
ale aj tak patrí medzi najlepších ne všetko záleží na súčasnosti. 
2605 Jikin napsal před 86 měsíci:
Nnamdi Asomughamě pro tuto sezonu moc neoslovil.. ve Phile je poloviční..

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Bootleg

Akce, při které quarteback naznačí předání míče running backovi, který běží opačným směrem než quarterback. Bootleg

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za prosinec 2018:

barnabyjo | off-line 120 bodů
Bart (greenbaypackers.eu) | on-line 120 bodů
Ďuro | on-line 120 bodů
ras15 | off-line 120 bodů
gaučový odborník | on-line 3731×
DebiQue | off-line 3677×
Aleš | off-line 3429×
Luc123 | on-line 3324×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4