NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Obranné pozice Velikost textu

Defensive Tackle (DT)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Defenzivní Tackle je základním stavebním kamenem obrany každého týmu, bývá  zároveň největší a nejsilnější hráč na hřišti. Jeho váha se pohybuje okolo 145 kilogramů a výška kolem 190 centimetrů.

Defensive Tackle (DT) Pozice Defensive Tacklů

Abychom lépe porozuměli nejčastějším úkolům Defenzivních Tacklů musíme se ve stručnosti seznámit se dvěma nejzákladnějšími obrannými formacemi, které se v NFL používají, 4-3 obrana a 3-4 obrana.

První číslo vždy označuje počet defenzivních linemanů, kteří se v dané formaci na hřišti nacházejí. Druhé číslo označuje počet linebackerů, kteří se v dané formaci nacházejí

4-3 formace se skládá z dvou Defenzivních Tacklů, dvou Defenzivních Endů, tří Linebackerů, dvou Cornerbacků a dvou Safety.

3-4 formace je složena z jednoho Defenzivního Tackla (tzv. Nose Tackla) dvou Defenzivních Endů, čtyř Linebackerů, 2 Cornerbacků a 2 Safety.

Úloha Defenzivních Tacklů v 4-3 obraně

Upozorňujeme, že se úkoly Defenzivních tacklů (i jiných hráčů) mohou lišit na základě obrané strategii a taktice, kterou preferují jednotlivé týmy.

V 4-3 formaci májí Defenzivní Tacklové „na starosti“ mezery, které vznikají mezi ofenzivními lajnmeny. Tato technika je označována, jako tzv. One-Gap defense (jednomezerová obrana).

K specifičtějšímu pochopení úkolů Defenzivního Tackla si musíme vysvětlit pojem Strong side (Silná strana. Strong side je strana hřiště na které se nachází soupeřův Tight End (jednoduše řečeno, strana na které se nachází více hráčů útoku).

Pro zjednodušení našeho výkladu si představíme, že se Tight End nachází na pravé straně hřiště.

V tomto případě se Levý Defenzivní Tackle postaví tak, aby jeho hlava směřovala k vnějšímu rameni Pravého (Strong side) Guarda. Pravý Defenzivní Tackle se postaví tak, aby jeho hlava směřovala k vnitřnímu ramenu centra.

Během běhové hry (running game) je úkolem Defenzivních Tacklů zastavit soupeřova Running Backa, který by se snažil proběhnout mezerou, kterou mají bránit.

Během pasové hry (passing game) je jejich úkolem složit Quarterbacka před tím než stihne hodit přihrávku, nebo na něj minimálně vytvořit takový tlak, aby neměl dostatek času a klidu k nalezení volného spoluhráče.

Jedním z úkolů Defenzivní Tackla je bránit mezeru, která vzniká mezi ofenzivními linemany

Úloha Defenzivních Tacklů v 4-3 obraně ve zkratce


  • Bránit určenou mezeru, která vzniká mezi ofenzivními lajnmeny

  • Zastavit soupeřova Running Backa

  • Atakovat Quarterbacka


Úloha Defenzivního Tackla (Nose Tackla) v 3-4 obraně
 

NT.png

Jak už jsme psali výše v 3-4 obraně se nachází jediný Defenzivní Tackl, který má speciální označení Nose Tackle.

Nose Tackle (NT) se (na rozdíl od defenzivních tacklů, kteří se obvykle postaví naproti mezerám, které mají bránit) postaví přímo proti soupeřovu Centru. Nejčastějším úkolem Nose Tackla je „přehrát“ dva ofenzivní linemany (Centra a Guarda) a umožnit tak svým spouhráčům z obrany (nejčastěji linebackerům) zastavit soupeřova Running Backa, nebo atakovat Quarterbacka.

Nose Tackle je největší a nejsilnější hráč na hřišti, rozměry se obvykle spíše podobá medvědovi, než člověku, aby také ne když si musí poradit s dvěma ofenzivními lajmeny, kteří jsou pro změnu „prostorově nejvýraznějšími“ hráči útoku.

Nose Tackle nikdy nebude mít na svém kontě (na rozdíl od 4-3 defenzivních tacklů) vynikající statistiky v podobě zaznamenaných tacklů a sacků. Dá se říci, že odvádí „černou práci“ a „přenechává tak všechnu slávu“ svým spoluhráčům z obrany. Nose Tackl je však základním stavebním kamenem každého týmu, který hraje 3-4 obranu. 

Nose Tackle musí být největší hráč a nejsilnější hráč na hřišti, jelikož svádí souboje s dvěma ofenzivními linemany

Úloha Defenzivních Tackla (Nose Tackla) v 3-4 obraně ve zkratce

  • Přehrát dva ofenzivní linemany (Centra a Guarda) a umožnit tak svým spoluhráčům z obrany zastavit soupeřova Running Backa, nebo atakovat Quarterbacka.


Čtěte o dalších obranných pozicích

Defensive End (DE)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Troy Aikman

Troy Aikman

Tým: Cowboys (#8)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1989


Troy Kenneth Aikman se stal jedničkou draftu roku 1989. Cowboys do mladé hvězdy vkládali velké naděje a Aikman se stal vůbec prvním nováčkem v historii klubu, který… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Bolts

Přezdívka pro San Diego Chargers. Bolts

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4