NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL


NFL.cz > Redakce > Pravidla Velikost textu

Field Goal

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Field Goal (gól ze hry) je jeden ze způsobů, jak se dají v americkém fotbale získat body. FG má hodnotu 3 bodů.

Field Goal Aby byl Field Goal platný musí míč proletět brankou

foto: getty images

Smyslem Amerického fotbalu je během hracího času získat více bodů než soupeř. V americkém fotbale se může skórovat 5 způsoby:

1. Touchdown (6 bodů

2. Field Goal (3 body)

3. Safety (2 body)

4. Extra Point (1 bod)

5. Two-Point Conversion (2body)

V tomto článku, jak už napovídá jeho název, se budeme věnovat Field Goal (FG – Fíld Gól), který má hodnotu tří bodů.

Co je Field Goal ?

Aby byl field goal platný, musí Kicker (hráč, který se specializuje na kopání do míče)kopnout míč tak, aby proletěl mezi uprights (brankovými tyčemi).

Uprights jsou součástí goal post (branky).Goal post (branka) se skládá z post (podstavce), crossbar (břevna), a uprights (brankových tyčí).

Jak se Field Goal provádí ?

Pokud se tým rozhodne, že se pokusí skórovat field goal, pošle jejich trenér na hřiště special team (zvláštní tým), který se postaví do Field goal formation.

Field goal formation se obyvkle skládá z devíti ofenzivních linemanů a tří pro provedení FG klíčových hráčů, těmito hráči jsou:

  • Long Snapper (LS) - je součástí ofenzivní lajny (během field goalu nahrazuje klasického Centra). Jeho úkolem je provést Snap (rozehrát míč na Holdera).
  • Holder (H) – se nachází sedm yardů za ofenzivní lajnou. Jeho úkolem je zachytit rozehrávku od Long Snappera a přidržet míč kickerovi. Tuto pozici obvykle zastává Punter nebo náhradní Quarterback.
  • Kicker (K) – je hráč, který se specializuje na kopání do míče. Je ho úkolem je kopnout do míče, takovým způsobem (dostatek razance a přesnosti), aby míč proletěl brankou.

Pro přesnost si v krátkosti zopakujeme proces, který musí proběhnout, aby byl FG úspěšný a tým tak zaznamenal 3 body.

Hlavní trenér pošle na hřiště Special Team, který se postaví do Field Goal formace. Long Snapper na pokyn Holdera rozehraje míč, Holder zachytí míč, položí ho na zem a kicker ho nakopne. Pokud míč proletí brankou „Field Goal is good“, tým získává tři body. Pokud se nepodaří FG skórovat „Field Goal is no good“ (míč jde mimo branku, do tyče atd.) útok soupeřova týmu bude začínat svůj drive z místa, z kterého se FG zahrával. V případě, že byl FG zahráván v dvacetiyardovém území (např. z 15 - yardové linie) bude soupeř začínat svůj drive z dvacetiyardové linie.

Co se stane pokud je Field Goal zablokován?

Zřídkakdy se stane (přibližně jednou ze čtyřiceti pokusů o FG), že se soupeřovu Special týmu podaří FG zblokovat.

Pokud je FG zblokován a míč nepřeletí line of scrimmage, může se ho zmocnit, kterýkoliv z týmů a například skórovat TD.

Pokud je FG zblokován a míč přeletí line of scrimmage, může se ho zmocnit pouze bránící tým.

Kdy se tým uchyluje k pokusu o Field Goal?

Jelikož má FG na rozdíl od touchdownu (6 bodů + extra point) hodnotu „pouhých“ 3. bodů uchyluje se k němu útočící tým za podmínky, že se míč nachází ve Field Goal Range (vzdálenost z které je kicker schopen FG proměnit) obvykle v následujících situacích:

  • Tým čelí 4. downu k zisku prvního downu mu chybí 1 a více yardů a nachází se v čtyřicetipěti yardovém území soupeře v tzv. Field Goal range (vzdálenost z které je kicker schopen FG proměnit).
  • Během prvního poločasu, když je čas rozehrát pouze jednu play (hru) a útočící tým se nachází ve Field Goal range. 
  • Během druhého poločasu, když je čas rozehrát pouze jednu play a útočící tým potřebuje skórovat 3 body, aby vyrovnal stav zápasu, případně v zápasu zvítězil.
  • Zápas se nachází v prodloužení. Tým, který první skóruje, vítězí.

V následujícím videu můžete vidět, jak vypadá Field Goal v praxi

 

Field Goal rekordy

Nejdelší Field Goal v historii Amerického fotbalu má hodnotu 69 yardů. Zaznamenalho v roce 1976 Ove Johnson, v utkání, v kterém se jeho tým Abilene Christian University Wildcats střetli s East Texas State University Lions.

Nejdelší pokus o FG se 28. září 2008 v zápase Raiders – Chargerrs pokusil Sebastian Janikowski (Oakland Raiders), jednalo se o 76 yardový FG, Janikowski bohužel minul.

Nejdelší FG v historii NFL má hodnotu 65 yardů. 2. Srpna 2002 ho v zápase Broncos – Seahawks zaznamenal Ola Kimrin (Denver Broncos). Jednalo se však o předsezónní utkání, což znamená, že tento rekord nemohl být zaznamenán do oficiálních statistik Ola Krim.

Nejdelší (oficiálně uznaný) FG v historii NFL má hodnotu 63 yardů. Zaznamenal ho 8. listopadu 1970 v zápase Saints – Lions Tom Dempsey (New Orleans Saints). Tento rekord 25.října 1998 v zápase Broncos- Jaguars vyrovnal Jason Elam (Denver Broncos).


Čtěte o dalších způsobech, jak skórvat body v Americkém fotbale:

Komentáře ke článku (celkem 2)

12226 ice_sk napsal před 84 měsíci:
Justin Tucker z Ravens sa velmi dobre predvadza, mozno sa vypracuje medzi elitu :]
454 trouba napsal před 97 měsíci:
A už je třeba malý update - 63 yard field goal kopnul 12.9.2011 Sebastian Janikowski z Oakland Raiders a zařadil se tím do velmi elitního klubu :)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Patrick Willis

Patrick Willis

Tým: 49ers (#52)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 2006


Patrick Willis byl během NFL draftu 2007 vybrán v 1. kole, jako 11. hráč celkově, týmem San Francisco 49ers. Willis měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Blind Side

Strana, na kterou Quarterback nevidí a je na ní tedy „slepý“. Blind Side

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4240×
DebiQue | off-line 4072×
formic | off-line 3591×
Ježour | off-line 3566×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4