NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Pravidla Velikost textu

Touchdown

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Aby tým zaznamenal touchdown, musí dostat míč do soupeřovy endzóny. Míč musí mít v držení útočící hráč. Touchdown je skórován ve chvíli, kdy jakákoliv část míč překročí goaline nebo ve chvíli, kdy nad míčem v soupeřově endzóně získá kontrolu útočící hráč (musí mít obě nohy nebo jakoukoliv jinou část těla např: loket nebo koleno na zemi). Jakmile i ta nejmenší část míče překročí goaline, touchdown je platný – nepočítá se helma, noha ani jiná část hráčova těla. Pokud se hráč dotkne míčem jednoho z pylonů, které jsou umístěné na obou koncích goaline jedná se též o touchdown.

Touchdown Hráč skóruje touchdown tím, že zachytí/doběhne s míčem do Endzóny soupeře

foto: getty images

Smyslem Amerického fotbalu je během hrací doby získat více bodů než soupeř. V americkém fotbale se může skórovat 5 způsoby:

1. Touchdown (6 bodů)

2. Field Goal (3 body)

3. Safety (2 body)

4. Extra Point (1 bod)

5. Two-Point Conversion (2 body)

V tomto článku, jak už napovídá jeho název, se budeme věnovat Touchdownu (který má hodnotu šesti bodů) a dále pak Extra Pointu (1 bod) a Two –Point Conversion (2 body) jež jsou "součástí" touchdownu.

Základní popis touchdownu

Skórovat touchdown je primárním úkolem útoku. Útočící tým používá 2 základní způsoby, kterými se snaží skórovat touchdown, běhovou hru (running game) a pasovou hru (passing game). Při běhové hře zachytí Quartreback snap (rozehrávku) od centra a předá míč Running Backovi, který se snaží doběhnout až do endzóny soupeře. Během pasové hry zachytí Quarterback sanp od Centra a snaží se pomocí přihrávky nalézt jednoho z volných spoluhráčů, obvykle Wide Receivera, jehož úkolem je přihrávku zachytit a doběhnout s míčem do endzóny.

Může obrana skórovat touchdown?

Ano, může. Primární úkolem obrany je sice skórování touchdownu zabránit. Nicméně pokud obránce hráč zachytí přihrávku od soupeřova Quarterbacka (Interception) a doběhne s míčem do Endzóny, skóruje touchdown. Nebo když útočící hráč, který má v držení míč, ztratí nad míčem kontrolu (fumble) a obránce ho získá do svého držení (fumble rcovery) a podaří se mu doběhnout s míčem do endzóny, připíše si jeho tým na své konto 6 bodů.

Skórovat touchdown může dokonce i Special teams (zvláštní tým) a to z Kickoff returnu, Punt returnu, zablokovaného nebo neproměněného Field goalu a zablokovanéhu Puntu. Ve všech těchto případech musí hráč bránícího Special týmu získat nad míčem kontrolu a doběhnout s ním do soupeřovy endzóny.

Co se děje po skórování touchdownu?

Poté co tým skóruje touchdown, musí se pokusit skórovat Point After Touchdown (potvrzení). Může si vybrat mezi dvěma způsoby: Extra Point (1 bod) nebo Two-Point conversion (2 body). V obou případech je míč rozehráván z dvouyardové linie.

Pokud se tým rozhodne pro Extra Point (což bývá nejčastější volba, jelikož se málo kdy stane, že se nepodaří extra point skórovat) jde na hřiště Special tým, jehož členem je i kicker. Úkolem kickera je kopnout míč do branky. Pokud se mu to podaří, získá pro svůj tým 1 bod.

Pokud se tým rozhodne pro Two-Point conversion jde na hřiště útok a za pomocí, běhové nebo pasové hry se snaží dostat míč do endzóny (přesně jako u touchdwonu). Pokud se jim to podaří získají pro svůj tým 2 body.

Bránící tým nemůže z Point After Touchdown (potvrzení) za žádných okolností skórovat. Podařili se bránícímu týmu získat míč (interception, fumble recovery), byl Point After Touchdwon neúspěšný a útočící tým nezíská žádný extra bod.

Po skórovaní touchdownu a následného Point After Touchdown, následuje vždy kickoff (výkop).

V následujícím videu můžete vidět sestřih nejlepších touchdownů z NFLČtěte o dalších způsobech skórování bodů v Americkém fotbale:


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Julius Peppers

Julius Peppers

Tým: Bears (#90)
Pozice: Defensive End
Draft v roce: 2001


Julius Peppers byl v roce 2002 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 2. hráč celkově, týmem Carolina Panthers. Peppers měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Lateral Pass

Lateral pass je název pro přihrávku, která neletí dopředu (forward pass) ale dozadu. Teprve po chycení míče, může hráč běžet dopředu. Lateral Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2019:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4240×
DebiQue | off-line 4072×
formic | off-line 3591×
Ježour | off-line 3566×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4