NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Slovníček Velikost textu

Clock Management

Kontrolování času je velmi důležitou taktikou, kterou týmy nejčastěji používá v závěrečných minutách zápasu.

Podstatou clock managementu je kontrolovat čas takovým způsobem, aby tým dosáhl svého cíle. Pokud tým prohrává, je jeho cílem skórovat body v co nejkratším čase a vyrovnat tak stav utkání, případně zvítězit.

Pokud tým vede, je jeho cílem „zdržovat hru“, aby hrací čas co nejrychleji utekl a soupeřící tým tak nedostal míč do svých rukou a neměl příležitost stav utkání vyrovnat. Během Clock managementu používají týmy různé speciální strategie a techniky (Two-minute dril, Hurry-up offense, Spike, Kneel formatio atd..)

V Americkém fotbale se čas zastaví v následujících situacích:

  • Hráč vběhne s míčem do autu.
  • Pass od quarterbacka je incomplete (nezkompletovaná přihrávka, receiver nechytí míč).
  • Jeden z týmů si vezme time-out (automatický timeout je vybrán při zranění hráče, každý tým má 3 time-outy na poločas).
  • Jeden z týmu skóruje body (Touchdown, Field Goal atd..).
  • Rozhodčí oznamuje divákům/trenérům/hráčům, že na hřišti došlo k porušení pravidel, nebo nechává přeměřit, jestli útočí tým získal první down.
  • V momentě kdy dokonce druhé, nebo čtvrté čtvrtiny zbývají 2 minuty (tzv. Two-minute warning).
  • Skončí čtvrtina.

Každý tým má na rozehrání nové hry (play) 40 sekund. V některých případech (amdinistrativní úkony, zrdžování hry) 25 sekund.

Jestliže útočící tým vyhrává, je v jeho zájmu, aby čas utekl co nejrychleji. V tomto případě se útok vedoucího týmu uchýlí k běhové hře (running game). Quarterback předá míč Runnig Backovi, který následně běží s míčem.

Pokud se tým snaží zdržovat je úkolem Running Backa neztratit míč, zůstat ve hřišti a pokusit se získat první down. Pokud je Running Back zastaven ve hřišti soupeřem, čas nadále běží, pokud by vběhl do autu, čas by se zastavil.

Pokud do konce zápasů zbývá opravdu jen pár vteřin a bránící tým nemá dostatek time-outů k zastavení času, zformuje se tým do kneel formation (nazývanou též victory formation – vítězná formace). V této formaci zachytí Quartreback rozehrávku od Centra a s míčem zaklekne (kneel), čímž nechá uplynout zbytek hracího času.
Jestliže útočící tým prohrává a do konce řádné hrací doby zbývají méně než 2 minuty, musí se pokusit skórovat co nejrychleji a stav utkání vyrovnat, případně zvrátit ve svůj prospěch. V tomto případě se útočící tým uchyluje k tzv. Two-minute drill.

Two-minute dril je série útočných akcí, které má důsledně nacvičené každý tým a používá je právě v situacích, kdy do konce zápasu zbývají 2 minuty. Během two-minute drillu se útok obvykle nechodí radit do Huddlu (kruh který svými těly vytvoří sami hráči a v kterém jim Quarterback následně oznámí následující herní kombinaci), ale používají tzv. Hurry-up offense.

Hurry-up offense je speciální útočná strategie, jejíž podstatou je, že Quarterback oznamuje svým spoluhráčům zvolenou herní kombinaci „za pochodu“ pomocí signálů a gest, čímž se eliminuje čas, který by útok strávil „při poradě“ v huddlu.

Jelikož útok potřebuje skórovat co nejrychleji, využívá ve většině případů pouze passing game (pasovou hru). A to hned z několika hlavních důvodu. Pomoci pasové hry se dá obvykle během jedné akce získat velký počet yardů. Pokud se nepodaří přihrávku zkompletovat, zastaví se čas. Quaterback se obvykle snaží házet přihrávky na Wide Receivery, kteří jsou blízko postranní čáry, jejichž úkolem je zachytit přihrávku a následně vyběhnout do autu, čímž zastaví čas. Jestliže útočící tým nemá dostatek time-outů, aby zastavil čas, uchýlil se ke speciální taktice zvané Spike – Quarterback zachytí přihrávku od Centra a hodí míč na zem. Spike je technicky považován za nekompletní přihrávku, což se zastaví čas, ale tým ztratí jeden down (pokus).


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Joe Namath

Joe Namath

Tým: (#)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1965


I přes těžké zranění kolene, které se Namathovi přihodilo na univerzitě v Alabamě, byl draftován do obou asociací, které tehdy existovaly. National Football League… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Fumble

Situace, kdy hráč, který drží míč a má nad ním kontrolu, míč ztratí. Fumble může být vynucen bránícím hráčem, který vytrhne míč soupeři, praští do míče… Fumble

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červen 2018:

+++ | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
000 fruhba | off-line 0 bodů
000 Marty | off-line 0 bodů
DebiQue | off-line 3365×
Aleš | off-line 3265×
Luc123 | off-line 3179×
Doktor | off-line 3163×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4