NFL.cz > Redakce > Slovníček Velikost textu

Down

(Pokus) Útok každého týmu má 4 downy (pokusy) na to, aby překonal deseti yardovou hranici.

Pokud se mu to podaří, získává nové 4 pokusy a tak to pokračuje do té doby, dokud útok neskóruje bod, nebo je zastaven obranou. Pokud se útočícímu týmu nepodaří na čtyři downy překonat deseti yardové území, získává míč soupeř.Obvykle však tým využívá jen 3 downy na překonání deseti yardového území. Čtvrtý down bývá nejčastěji využíván (záleží na průběhu utkání a konkrétní situaci) k puntu – odkopu míče do rukou soupeře, nebo Field Goalu – kopu ze hry, který (v případě, že míč proletí brankou) má hodnotu tři bodů. Pokud by se útočícímu týmu nepodařilo při .4 downu získat jeden down, míč by podle pravidel, v místě v kterém útočící tým 4 down rozehrával, dostal do rukou soupeř, což by bylo například v situaci, kdyby se útok nacházel v hloubi svého pole velice netaktické. Z toho důvodu je lepší míč odkopnout – soupeřící tým tak bude muset „dobýt“ větší území, než bude moct skórovat body.

Během televizních utkání se často setkáte s výrazy jako „2nd and 8“ (první a deset), což znamená, že útok bude rozehrávat 2. down a k zisku 1. downu mu zbývá získat 8 yardů.

Aby měli hráči, trenéři a diváci přehled o tom, který down je zahráván drží na jeden z asistentů rozhodčích na straně tzv. Down marker – tabulka s čísli 1 až 4, která označuje počet downů. Tento asistent rozhodčích je součástí Chain Crew – sbor asistentů rozhodčích, kteří pomocí řetězů měří počet yardů nutných k získání prvního downu.

Komentáře ke článku (celkem 1)

25442 Jonash napsal před 73 měsíci:
„2nd and 8“ (první a deset)? Asi myšleno druhý a osm, že?

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Ray Lewis

Ray Lewis

Tým: Ravens (#52)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1995


  NFL kariéra ve zkratce Ray Anthony Lewis byl v roce 1996 během NFL draftu vybrán v 1. kole, jako 26. hráč celkově, týmem Baltimore Ravens.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Turnover

Turnover nastane v momentě, kdy tým s míčem nad ním ztratí kontrolu a míč získá druhý tým. Turnover

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

jana_fkt | off-line 120 bodů
Boubel | off-line 115 bodů
Didi | off-line 115 bodů
Keka | off-line 110 bodů
gaučový odborník | off-line 4499×
DebiQue | off-line 4114×
Ježour | off-line 3915×
formic | on-line 3862×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4