NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Slovníček Velikost textu

Down

(Pokus) Útok každého týmu má 4 downy (pokusy) na to, aby překonal deseti yardovou hranici.

Pokud se mu to podaří, získává nové 4 pokusy a tak to pokračuje do té doby, dokud útok neskóruje bod, nebo je zastaven obranou. Pokud se útočícímu týmu nepodaří na čtyři downy překonat deseti yardové území, získává míč soupeř.Obvykle však tým využívá jen 3 downy na překonání deseti yardového území. Čtvrtý down bývá nejčastěji využíván (záleží na průběhu utkání a konkrétní situaci) k puntu – odkopu míče do rukou soupeře, nebo Field Goalu – kopu ze hry, který (v případě, že míč proletí brankou) má hodnotu tři bodů. Pokud by se útočícímu týmu nepodařilo při .4 downu získat jeden down, míč by podle pravidel, v místě v kterém útočící tým 4 down rozehrával, dostal do rukou soupeř, což by bylo například v situaci, kdyby se útok nacházel v hloubi svého pole velice netaktické. Z toho důvodu je lepší míč odkopnout – soupeřící tým tak bude muset „dobýt“ větší území, než bude moct skórovat body.

Během televizních utkání se často setkáte s výrazy jako „2nd and 8“ (první a deset), což znamená, že útok bude rozehrávat 2. down a k zisku 1. downu mu zbývá získat 8 yardů.

Aby měli hráči, trenéři a diváci přehled o tom, který down je zahráván drží na jeden z asistentů rozhodčích na straně tzv. Down marker – tabulka s čísli 1 až 4, která označuje počet downů. Tento asistent rozhodčích je součástí Chain Crew – sbor asistentů rozhodčích, kteří pomocí řetězů měří počet yardů nutných k získání prvního downu.

Komentáře ke článku (celkem 1)

25442 Jonash napsal před 77 měsíci:
„2nd and 8“ (první a deset)? Asi myšleno druhý a osm, že?

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Troy Aikman

Troy Aikman

Tým: Cowboys (#8)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1989


Troy Kenneth Aikman se stal jedničkou draftu roku 1989. Cowboys do mladé hvězdy vkládali velké naděje a Aikman se stal vůbec prvním nováčkem v historii klubu, který… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Free Agent

Volný hráč. Hráč který není smluvně vázaný k žádnému týmu. Free Agent

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za únor 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | on-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 4958×
formic | off-line 4838×
Ježour | off-line 4519×
DebiQue | off-line 4383×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4