NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Special team pozice Velikost textu

Kicker (K)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Kicker (někdy též nazývaný placekicker nebo jen kicker) je jedním z nejdůležitějších členů special teamu (zvláštního týmu). Od ostatních hráčů na hřišti se odlišuje tím, že kope do míče.

Kicker patří obvykle k nejhůře placeným hráčům v týmu, jelikož stráví na hřišti na rozdíl od svých spoluhráčů jen pár sekund a nedostane se prakticky do žádného fyzického kontaku (díky čemuž bývá terčem „posměchu“ svých spoluhráčů). Není tak divu že bývá také jedním z nejmenších hráčů co se svalové hmoty a postavy týče.

Nicméně bývá to právě on, kdo má kolikrát na kopačkách osud celého týmu. Během zápasů NFL můžeme často vidět, že o výsledku zápasu v posledních sekundách rozhodují jeho pevné nervy a přesná muška.

Kicker (K) Adam Viniateri přezdívaný "Iceman" rozhodl svým kopem v posledních vteřinách dva Super Bowly


ÚKOLY KICKERA

Kicker má během zápasu několik různých úkolů, které si podrobně rozebereme:

  • Kickoff (výkop),
  • Field goal (gól ze hřiště),
  • Extra point (extra bod po touchdownu),
  •  Onside kick (kop na jednu stranu) 

  • Squib kick.

KICKOFF (VÝKOP)

Kick Off.jpg

Každý zápas Amerického fotbalu (poločas, případně prodloužení) začíná výkopem (kickoff). Pokud tým skóruje body (touchdown, field goal, nebo safety) musí následně special team (zvláštní tým) skórujícího týmu vykopnout míč do rukou soupeře. (v případě safetyho, je pravidlo pro výkop jiné viz níže).

Výkop se provádí z 35 yardové linie vykopávajícího týmu (kicking team). Kicker si postaví míč do tzv. kicking tee (pomůcka, kterou kicker používá k tomu, aby mu míč držel na svém místě a nepadal) a obvykle kopne míč co nejdále to je možné.

Jestliže některý z hráčů vykopávajícího týmu překročí hranici, na které se nachází míč dříve, než je výkop proveden, jedná se o offside. Tým, který výkop přijímá (receiving team) si může vybrat, jestli bude výkop proveden o 5 yardů dále (z 30 yardové hranice), nebo bude 5 yardů připočteno k místu, kam přijímající tým vrátí míč.

Pokud kicker vykopne míč, který následně skončí v autu ještě před tím, než se ho dotkne některý z hráčů, jedná se o porušení pravidel. Tým, který výkop přijímá, si následně může vybrat ze tří možností:

1. Může si zvolit, aby byl míč posunut o 5 yardů dále (na 30 yardovou hranici) odkud se bude výkop znovu rozehrávat

2. Může si zvolit, že chce začínat svůj útok (drive) z místa, v kterém míč opustil hřiště.

3. Může si zvolit, aby se míč posunul o 30 yardů dopředu (obvykle na 40 yardovou hranici přijímacího týmu) odkud pak bude útok začínat svůj drive (útok, série útočných pokusů, jejichž cílem je skórovat body). Což bývá nejčastější volba přijímacího týmu.

Pokud míč při výkopu proletí endzónou a poté skončí mimo hrací plochu, jedná se o touchback. V tomto případě rozehrává útok přijímacího týmu svůj drive z vlastní 20 yardové hranice.

Jestliže kick returner (hráč, co má za úkol vracet výkop) chytí výkop a zaklekne s ním ve své endzóně jedná se též o touchback.

Pokud se kick returner rozhodne běžet (vrátit výkop), je jeho úkolem vrátit ho co nejdále to je možné (dokud není složen protihráčem, nevběhne do autu nebo neskóruje touchdown). V místě, kde je zastaven (vběhne do autu) bude jeho útok začínat svůj drive.

FIELD GOAL (GÓL ZE HŘIŠTĚ)

Field Goal.jpg

Field goal ať už je skórován z jakékoliv vzdálenosti má vždy hodnotu 3 bodů.

Vzdálenost Field Goalu se měři od branky, která se nachází na konci hřiště až po bod, v kterém přidržuje míč holder (hráč, který drží míč) kickerovi. Holder se nachází 7 yardů za line of scrimmage a branka se nachází na konci 10 yardové endzóny. Pokud se míč při Field Goalu rozehrává z 25 yardové linie jedná se o 42 yardový Field Goal - míč musí uletět 42 yardů, aby proletěl brankou.

Aby byl field goal platný musí míč proletět mezi tzv. uprights. Uprights jsou součástí goal post (branky).

Goal post (branka) se skládá z post (podstavce), crossbar (břevno), a uprights (dvou vzpřímených tyčí).

Na 3 metry vysokém podstavci je upevněné břevno o délce 5.6 metru, na jehož každém konci je upevněná tyč, která je vysoká 9 metrů.

Jak se Field Goal provádí ?

Pokud se tým  rozhodně pro Field Goal pošle hlavní trenér na hřiště special team, který se zformuje do Field Goal formace.

Field goal formace se se skládá z 9 ofenzivních linemanů, holdera (hráč který drží míč kickerovi) a kickera. Na místo klasického centra se v této formaci nachází long snapper jehož úkolem je rozehrát míč na holdera, který přidrží míč kickerovi a ten kopne do míče,

K Field goalu se tým nejčastěji uchyluje v těchto situacích:

- Útok čelí čtvrtému downu, zbývá mu jeden a více yardů do zisku nového, prvního downu a nachází se v tzv. field goal range (vzdálenost, z které je kicker schopen dokopnout míč do branky), vše záleží na schopnostech konkrétního kickera. Za field goal range je všeobecně považována 35 yardová linie (52 yardový Field Goal) bránícího týmu.

- Pokud do konce poločasu zbývá pár sekund, útok má čas na jednu play (hru) a pohybuje se ve field goal range.

- Do konce zápasu zbývá několik málo vteřin a útočícímu týmu stačí 3 body na vítězství, případně na remízu.

- Zápas se dostal do prodloužení a tým, který první skóruje, vyhraje zápas.

Pokud kicker field goal nepromění (míč neproletí skrz uprights), soupeř bude začínat svůj útok z místa, odkud byl field goal zahráván. Jestliže byl Field Goal zahráván uvnitř 20 yardového území, bude soupeřící tým rozehrávat útok z vlastní 20 yardové linie.

Nejdelší field goal v historii NFL má hodnotu 63 yardů. V roce 1970 ho zaznamenal Tom Dempsey, který v té době hájil barvy New Orleans Saints. V roce 1998 tento rekord vyrovnal tehdejší kicker Denveru Broncos, Jason Elam.

EXTRA POINT (EXTRA BOD PO TOUCHDOWNU)

Extra Point.jpg

Po každém touchdownu zahrává skórující tým PAT (point after touchdown – bod po touchdownu), který může mít dvě podoby: Extra point (1 bod), nebo two-point conversion (2 body).

Během extra pointu je míč umístěn na 2 yardovou linii bránícího týmu. Pokud kicker trefí míč mezi uprights je extra point úspěšný a tým si tak ke svým 6 bodům připíše 1 bod (extra point).

Pokud kicker míč do branky netrefí, nebo ho soupeřící tým zablokuje (což se stává velmi zřídka) PAT je ukončen a tým si tak žádný extra bod na své konto nepřipíše. Bránící tým nemůže během Extra pointu skórovat žádné body, může jim pouze zabránit.

ONSIDE KICK (KOP NA JEDNU STRANU)

Onside Kick.jpg

Onside kick je „speciální“ druh výkopu. Na rozdíl od klasického výkopu, jehož účelem je kopnout míč do rukou soupeře, je smyslem onside kicku kopnout míč tak, aby ho získal tým, který míč vykopává (kicking team).

Onside kick se používá nejčastěji v situacích, kdy vykopávající tým prohrává a dokonce zápasu zbývá málo času.

Během onside kicku se musí dodržet následující pravidla

- Míč musí letět minimálně 10 yardů, než se ho může hráč kopajícího týmu pokusit získat. Jestliže se člen týmu, který výkop přijímá, dotkne míče ještě před tím, než míč přeletí 10 yardovou hranici (např. se ho dotkne konečky prstů) může se ho po té pokusit získat i vykopávající tým.

- Tým, který výkop zahrává (kicking team) může míč pouze zachytit, ale nesmí s ním dále běžet.

- Člen vykopávajícího týmu nemůže fyzicky kontaktovat hráče přijímacího týmu, který se snaží zachytit letící míč.

- Pokud míč během onside kicku skončí v autu, aniž by se ho někdo dotkl, získá míč do svých rukou soupeř (receiving team)

- Jestliže hráč vykopávajícího týmu překročí line of scrimmage předtím, než je míč vykopnut, obdrží vykopávající tým 5 yardovou penalizaci a výkop musí být opakován.

Pokud vykopávající tým poruší během onside kicku pravidla dvakrát za sebou, získá míč automaticky přijímající tým.

Během onside kicku se obvykle hráči vykopávajícího týmu přesunou na jednu stranu, na kterou se kicker pokusí míč kopnout takovým způsobem, aby ho jeho spoluhráči byli schopni zachytit dříve než soupeř.

SQUIB KICK

Folk.jpg

Tento „druh“ výkop se obvykle používá v situacích, kdy zbývá dokonce poločasu, nebo zápasu několik málo vteřin.

Účelem squib kicku je kopnout míč tak, aby se nedostal k soupeřovu kick returnerovi (hráč který se specializuje na vracení výkopu), který by ho mohl vrátit až do endzóny vykopávajícího týmu a skórovat touchdown.

Kicker v tomto případě nakopne míč po zemi (na rozdíl od klasického výkopu, kde míč letí vzduchem). Protože je míč na americký fotbal šišatý, jeho odskok se nedá předvídat a dá se jen stěží zachytit, uteče tak více času než při běžném výkopu. Jelikož je míč kopnut po zemi, obvykle ho zachytí jiný hráč, než kick returner, který je pomalejší a nemá žádné zkušenosti s vracením výkopu. Vykopávající tým tak nemá žádné problémy s jeho zastavením a jeho endzona zůstane ve většině případů neohrožena.

K nejlepším kickerům v současném fotbale patří: Rob Bironas (Tennessee Titans), Nate Kaeding (San Diego Chargers), Adam Vinateri (Indianopolis Colts)Čtěte o ostatních special team pozicích

Komentáře ke článku (celkem 3)

4390 mixaael0 napsal před 105 měsíci:
zdravim,
chcem sa opytat ci kazdy NFL team ma svojho holdera 
dakujem
4181 Daniel.kr88 napsal před 105 měsíci:
no podle mě +-650 000 v průměru ale nejsem si jistej
2606 Jikin napsal před 106 měsíci:
kolik tak bere v průměru kicker??

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Randy Moss

Randy Moss

Tým: 49ers (#84)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 1999


Budoucí člen fotbalové síně slávy Randy Moss, započal svou profesionální fotbalovou kariéru v barvách Minnesoty Vikings, kteří si ho vybrali do svého týmu v 1.… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Deep Pass

Dlouhá přihrávka, která směřuje do hloubi soupeřova pole. Deep Pass

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4