NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Special team pozice Velikost textu

Punt Returner (PR)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Punt returner je členem special teamu (zvláštního týmu), jehož úkolem je vrátit punt (odkop míče) co neblíže k soupeřově endzóně (případně skórovat touchdown).

Punt Returner (PR) Hlavním úkolem Punt returnera je vrátit punt co nejblíže soupeřově end zóně

Čím blíže k endzóně se s míčem dostane, tím lepší bude mít jeho tým field position (místo z kterého bude rozehrávat útok). V místě, kde je punt returner zastaven nebo vběhne do autu, bude útočící tým začínat svůj drive (útok).

V některých případech se Punt returner může rozhodnout míč nevracet. Tato situace obvykle nastává, jsou-li soupeřovi obránci těsně v jeho blízkosti ještě před tím než vůbec zachytí míč a hrozilo by riziko fumble (obránci by do punt returnera vrazili v momentě, kdy zachytával míč a on by ho nebyl schopen udržet) tím pádem by ho mohl opět získat kicking team (tým, který punt prováděl).

Jestliže se punt returner rozhodne punt nevracet, může se rozhodnout pro dva způsoby, fair catch (vysvětleno níže), nebo nechá míč jednoduše spadnout na zem.

Pokud míč nechá spadnout na zem a on po té skončí v autu, bude útočící tým začínat svůj drive z místa, v kterém míč opustil hřiště.

Jestliže míč neskončí v autu, ale zachytí ho člen punting teamu, bude útočící tým začínat svůj drive z místa, kde míč hráč puntig teamu zachytil.

Pokud míč dopadne do endzóny soupeře, jedná se o touchback. Útočící tým bude v tomto případě začínat svůj drive ze své dvaceti yardové hranice.

FAIR CATCH

Pokud se punt returner rozhodne míč nevratec, ale pouze ho zachytit musí signalizovat fair catch - během doby, kdy míč letí vzduchem, napnutou paží zamávat ze strany na stranu.

Poté, co hráč udělal tento signál, nikdo ze soupeřova týmu se ho nesmí dotknout a on po zachycení míče s ním nesmí nikam běžet. Útočí tým bude svůj drive (útok) začínat z místa, v kterém punt returner zachytil míč.

Pokud by punt returnera( poté co signalizoval fair catch) atakoval protihráč, byl by za to potrestán 15 yardovou penaltou.

Pokud se punt returner poté co signalizoval fair catch pokusil s míčem běžet, byl by potrestán 5 yardovou penaltou za zdržování hry.

MUFF

Občas se punt returnerovi stane nepříjemná věc tzv. muff.

Muff je, když se punt returner pokouší zachytit letící míč, ale nezíská nad ním kontrolu (např. se ho dotkne konečky prstů).

V tomto případě se jedná o tzv. live ball (živý míč) a kterýkoliv z týmu se ho může pokusit získat.

Pokud nad míčem získá kontrolu hráč punting team (tým, který punt prováděl) může s ním běžet, dokud není zastaven soupeřem, nevběhne do autu nebo neskóruje touchdown. V místě v kterém je zastaven nebo vběhne do autu, bude jeho tým začínat svůj útok.

Jestliže nad míčem získá kontrolu receiving team (tým, který punt přijímal) začne svůj drive (útok) z místa, v kterém získal kontrolu nad míčem.

Punt returner bývá obvykle jeden z nejrychlejších a nejhbitějších hráčů v týmu. Úlohu punt returnera nejčastějí plní wide receiver, running back, nebo defensive back.

K nejlepším Punt Returnerům v současném fotbale patří: Josh Cribbs (Cleveland Browns), DeSean Jackson (Phiadelphia Eagles), Darren Sproles (San Diego Chargers).


V následujícím videu můžete vidět, jak vypadá Punt Return v praxi 

Čtěte o dalších Special Teams pozicích

Komentáře ke článku (celkem 3)

28792 #3 - Seattle napsal před 81 měsíci:
DEVIN HESTEEEEER ... to bola chyba nenapísať ho tam :(
3717 lou kubino napsal před 105 měsíci:
A ak necha punt returner mic spadnut na zem ale ten skonci napr. na 10 yardovej hranici? Zacinaju utok na hranici kde skonci alebo kde dopadne na zem?
2586 Jikin napsal před 106 měsíci:
a Devin Hester???

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Michael Vick

Michael Vick

Tým: Eagles (#7)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2001


Michael Dwayne Vick byl v roce 2001 během NFL Draftu vybrán v 1. kole, jako 1. hráč celkově, týmem Atlanta Falcons (stal se tak prvním Africko-Americkým… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Bye Week

část NFL se skládá z 17. kol (tzv. weeks), během kterých musí každý tým odehrát 16 utkání. Bye Week

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4