NFL.cz > Redakce > Special team pozice Velikost textu

Punter (P)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Punter je člen special teamu (zvláštního týmu), jehož úkolem je provést punt (odkopnout míč), takovým způsobem, aby měl soupeřící tým co nejhorší field position (místo na hřišti z kterého bude začínat útok).

Punter (P) Hráč Oaklandu Raiders Shane Lechler je povžován za nejlepšího Puntera v NFL

Jak se punt provádí ?

Pokud se útočí tým rozhodne pro punt pošle hlavní trenér na hřiště special team (kicking team) v čele s Punterem. Kicking team se sformuje do puntig formace. Long Snapper (hráč, který se specilizuje na dlouhou rozehrávku) rozehraje míč na Puntera, který ho zachytí a následně odkopne.

V jakém případě se punt využívá ?

Punt se využívá v situaci, kdy útočící tým čelí 4. downu (posledním pokusu) a nachází se mimo field goal range (vzdálenost z které je kicker schopný proměnit Field Goal). Pokud by útočí tým při 4. downu nezískal potřebné yardy k dosažení 1. downu, získal by míč do svých rukou soupeř v místě kde útoči tým rozehrával 4. down.

Co je účelem puntu ?

Účelem puntu je kopnout míč tak, aby měl soupeřící tým co nejhorší výchozí pozici pro svůj útok - odkopnout míč co nejdále od vlastní endzóny.

Dá se puntu zabránit ?

Ano dá, zabránit (zblokovat) punt je úkolem receiving teamu (tým který punt přijíma). Jestliže se podaří soupeři punt zablokovat může se ho zmocnit, kterýkoliv z hráčů a běžet s ním dokud není zastaven, nevběhne do autu, nebo neskóruje touchdown.

Jelikož kicking team provádí punt při 4. downu (posledním pokusu), v případě že je punt zblokován a zmocní se ho hráč kicking teamu, musí následně získat potřebné yardy k zisku 1. downu. Pokud se mu to nepodaří a je zastaven protihráčem (členem receiving teamu) získá míč do svých rukou útok receiving týmu.

Blocked punt.jpg


FAIR CATCH PRAVIDLO

Jestliže punt returner (hráč, který se specializuje na vracení puntu) zamává napnutou paží ze strany na stranu nad svou hlavou, jedná se o fair catch. Poté, co hráč udělal tento signál, nikdo ze soupeřova týmu se ho nesmí dotknout a on po zachycení míče nesmí nikam běžet. Útočící tým bude svůj drive (útok) začínat z místa, v kterém punt returner míč zachytil.

Pokud by se punt returnera poté co signalizoval fair catch dotkl soupeřící hráč, byl by za to potrestán 15 yardovou penaltou.

Pokud se punt returner poté co signalizoval fair catch pokusil s míčem běžet, byl by potrestán 5 yardovou penaltou za zdržování hry.

Když punt returner nevyužije fair catch pravidla, je jeho úkolem zachytit míč a pokusit se ho vrátit co nejdále to je možné, dokud není zastaven protihráčem, nevběhne do autu nebo neskóruje touchdown.V místě v kterém je zastaven nebo vběhne do autu, bude útok zahajovat svůj drive.

MUFF

Občas se punt returnerovi stane nepříjemná věc - muff.

Muff je, když se punt returner pokouší zachytit letící míč, ale nezíská nad ním kontrolu (např. se ho dotkne konečky prstů).

V tomto případě se jedná o live ball (živý míč) a kterýkoliv z týmu se ho může pokusit získat.

Pokud nad míčem získá kontrolu hráč kicking teamu (tým, který punt prováděl) může s ním běžet, dokud není zastaven soupeřem, nevběhne do autu nebo neskóruje touchdown. V místě v kterém je zastaven nebo vběhne do autu, bude jeho tým začínat svůj útok.

Jestliže nad míčem získá kontrolu receiving team (tým, který punt přijímal) začne svůj drive (útok) z místa, v kterém získal kontrolu nad míčem.

Coffin Corner

Punter se obvykle (pokud to pozice puntujícího týmu umožňuje) snaží kopnout míč do coffin corner.

Coffin corner je území mezi goal line a hranicí pěti yardů.

Nejlepší punt, který se může punterovi povést, je když kopne míč tak, aby vyletěl na soupeřově 1 yardové hranici do autu. Toho je však velice těžké dosáhnout. Obvykle se tedy punter snaží kopnout míč tak, aby ho jeden z jeho spoluhráčů zachytil co nejhlouběji v soupeřově poli. V místě kde člen punting týmu zachytí míč, bude útok soupeřícího týmu začínat svůj drive.

Pokud punter kopne míč až do endzóny soupeře, jedná se o touchback. V tomto případě začíná útočící tým svůj útok z vlastní 20 yardové linie.

K nejlepším punterům v současné NFL patří: Shane Lechler (Oakland Raiders), Mike Scifres (San Diego Chargers), Andy Lee (San Francisco 49ers).Čtěte o dalších Special Teams pozicíc

KICKER (K)
KICK RETURNER (KR)
PUNT RETURNER (PR)

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Joe Namath

Joe Namath

Tým: (#)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1965


I přes těžké zranění kolene, které se Namathovi přihodilo na univerzitě v Alabamě, byl draftován do obou asociací, které tehdy existovaly. National Football League… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Blitzburgh

Přezdívka obrany Pittsburghu Steelers, Blitzburgh

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4