NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Útočné formace Velikost textu

I formace

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Základní varianta I Formace se skládá z 5 Ofenzivních linemanů (2 Guardů, Centra a 2 Ofenzivních Tacklů) Tight Enda 2 Wide Receiverů, Quarterbacka, Full Backa a Running Backa. I formace dostala svůj název podle postavení Quarterbacka, Full Backa a Running Backa , kteří stojí v řadě za sebou, čím vytvářejí tvar písmene I.

I formace

Základní varianta I Formace se skládá z 5 Ofenzivních linemanů (2 Guardů, Centra a 2 Ofenzivních Tacklů) Tight Enda 2 Wide Receiverů, Quarterbacka, Full Backa a Running Backa.

I formace dostala svůj název podle postavení Quarterbacka, Full Backa a Running Backa , kteří stojí v řadě za sebou, čím vytvářejí tvar písmene I.

VYUŽITÍ

I formace je jedna z nejpoužívanějších formací v NFL. Využívá se především pro běhovou hru. Nejčastěji pro běhy, které vedou středem hřiště. Hráči útoku především, pak Ofenzivní lajna, mají za úkol odblokovat bránící hráče z cesty svému Running Backovi.

Důležitá je zde pozice Full Backa, který obvykle plní úlohu hlavního blokaře (Lead Blocker), což znamená, že běží směrem, kterým je běh veden a odblokovává Runnig Backovi z cesty bránicí hráče, kteří se ho snaží zastavit.

Předností I formace je i postavení Running Backa, který stojí zhruba 6-8 yardů za line of scrimmage, což mu dává dostatek času k tomu, aby v případě že blokující hráči nezvládnou svou práci, a místo do kterého měl Running Back původně běžet je „ucpáno“ obránci, změnil směr a běžel do místa kde je volno.

I když je I formace považována především za běhovou formaci, bývá týmy NFL úspěšně využívána i pro hru pasovou, právě z toho důvodu, že se bránící tým musí soustředit především na zastavení běhu, může je dobře sehraná pasová akce překvapit a vést k zisku cenných yardů. V tomto případě se v některých situacích využívá play-action pass.

Smyslem této taktiky je přesvědčit bránící tým o tom, že se útok rozhodl pro běhovou hru, nakonec se však pokusí získat yardy pasem. Během play-action passu útočící tým sehraje skoro vše stejným způsobem, jako při běhové hře. Quarterback zachytí rozehrávku od Centra, udělá s míčem pár kroků zpět a naznačí předaní míče Running Backovi, který předstírá, že mu Quarterback míč skutečně předal. Quarterback si však míč ponechá a nahraje ho volnému spoluhráči.Pokud vše vyjde podle plánu a obrana se nechá „ošálit“, Defenzive Baci se stáhnou blíže k linne of scrimmage, aby pomohli spoluhráčům zastavit Running Backa, čímž zůstanou Wide Receiveři nebráněni a Quarterback jim tak může bez problémů přihrát míč.

Největší výhodou I formace je její nečitelnost. I přestože se jedná především o běhovou formaci, musí si obrana dávat pozor i na hru pasovou.

Varianty I-formace

V Americkém fotbale existuje bezpočet variant I-formace. Každá varianta je svým rozestavení vhodná spíše pro běhovou nebo pasovou hru. Vše, jako vždy, záleží na konkrétní strategii a taktice, kterou preferují jednotlivé týmy. My ve stručnosti popíšeme jen ty nejpoužívanější.

Strong a Weak formace

Nejčastěji používanou variantou I-formace je Strong a Weak formace. Pokud se Full Back postaví na stejnou stranu hřiště jako Tight End, jedná se o Strong formaci, jestliže se postaví na opačnou stranu než Tight End, jedná se o Weak formaci

Weak formace

Strong formace

Big I formace

Další velice používanou variantou je Big I formace. V Big I formaci je, narozdíl od standardní I formace nahrazen, jeden z Wide Receiverů druhým Tight Endem. Jedná se především o běhovou formaci.

Big I formace – Wide Receiver nahrazen druhým Tight Endem

Power I formace

V Power I formaci jsou Wide Receiveři nahrazeni druhým Tight Endem a třetím backem (Running Backem nebo Full Backem), který stojí nalevo, nebo napravo od Full Backa. Jelikož se na hřišti nenachází žádný Wide receiver, jedná se především o běhovou formaci.

Power I

Jumbo/Goal-line formace

Tato formace je rozšíření Power I nebo Big I formaci s tím rozdílem, že je v ní Wide Receiver nahrazen třetím Tight Endem nebo třetím Tacklem, jelikož tato varianta I formace nemá žádné Wide Receivery jedná se především o běhovou formaci.

Jumbo/Goal-line formace

Maryland I/ Stack I

Maryland I formace je podobná Power I formaci, s tím rozdílem, že se všichni 3 Baci (Full Back a dva Runnig Baci) stojí v řadě za sebou. Jelikož se na hřišti nenachází žádný Wide Receiver, jedná se především o běhovou formaci.

Maryland I formace

Three-wide I formace

V této formaci se na rozdíl od standardní varianty nahrazuje Tight End třetím Wide Receiverem. Jelikož jsou na hřišti 3 Wide Receiveři jedná se především o pasovou formaci.

Three-wide I formace

I formace ve zkratce


 • Jedná se především o běhovou formaci.

 • Svůj název dostala podle postavení QB, RB a FB, kteří stojí v řadě za sebou a tvoří tvar písmene I

 • Full Back obvykle plní úlohu hlavního blokaře (lead blocker), jeho úkolem je odblokovávat Running Backovi bránící hráče z cesty
   
 • Running Back se nachází přibližně 6 yardů za line of scrimmage, což mu dává dostatek času k odhalení slabého místa v obraně.

 • Jelikož se jedná především o běhovou formaci, snaží se útok v některých případech překvapit obranu pasem
   
 • I formace má bezpočet variant.

 • Nejpoužívanější variantou je Strong a Weak formace

 • Pokud se FB postaví na stejnou stranu jako TIght End, jedná se o Strong formaci

 • Pokud se FB postaví na opačnou stranu než Tight End, jedná se o Weak formaci.  

Čtěte o dalších útočných formacích:


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Adrian Peterson

Adrian Peterson

Tým: Vikings (#28)
Pozice: Running Back
Draft v roce: 2006


  Adrian Lewis Peterson se narodil 21. Března 1985 v Palestine ve státě Texas. Adrian Peterson, přezdívaný "A. D."("All Day" - "celý den") a "Purple Jesus"… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Draw Play

Útočná běhová taktika. Smyslem Draw play je přesvědčit bránící tým, že se útok chystá hrát passing game, ale ve skutečnosti zahraje running game, tím se… Draw Play

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za prosinec 2018:

barnabyjo | off-line 120 bodů
Bart (greenbaypackers.eu) | off-line 120 bodů
Ďuro | on-line 120 bodů
ras15 | off-line 120 bodů
gaučový odborník | on-line 3735×
DebiQue | off-line 3677×
Aleš | off-line 3429×
Luc123 | on-line 3325×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4