NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Útočné formace Velikost textu

I formace

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Základní varianta I Formace se skládá z 5 Ofenzivních linemanů (2 Guardů, Centra a 2 Ofenzivních Tacklů) Tight Enda 2 Wide Receiverů, Quarterbacka, Full Backa a Running Backa. I formace dostala svůj název podle postavení Quarterbacka, Full Backa a Running Backa , kteří stojí v řadě za sebou, čím vytvářejí tvar písmene I.

I formace

Základní varianta I Formace se skládá z 5 Ofenzivních linemanů (2 Guardů, Centra a 2 Ofenzivních Tacklů) Tight Enda 2 Wide Receiverů, Quarterbacka, Full Backa a Running Backa.

I formace dostala svůj název podle postavení Quarterbacka, Full Backa a Running Backa , kteří stojí v řadě za sebou, čím vytvářejí tvar písmene I.

VYUŽITÍ

I formace je jedna z nejpoužívanějších formací v NFL. Využívá se především pro běhovou hru. Nejčastěji pro běhy, které vedou středem hřiště. Hráči útoku především, pak Ofenzivní lajna, mají za úkol odblokovat bránící hráče z cesty svému Running Backovi.

Důležitá je zde pozice Full Backa, který obvykle plní úlohu hlavního blokaře (Lead Blocker), což znamená, že běží směrem, kterým je běh veden a odblokovává Runnig Backovi z cesty bránicí hráče, kteří se ho snaží zastavit.

Předností I formace je i postavení Running Backa, který stojí zhruba 6-8 yardů za line of scrimmage, což mu dává dostatek času k tomu, aby v případě že blokující hráči nezvládnou svou práci, a místo do kterého měl Running Back původně běžet je „ucpáno“ obránci, změnil směr a běžel do místa kde je volno.

I když je I formace považována především za běhovou formaci, bývá týmy NFL úspěšně využívána i pro hru pasovou, právě z toho důvodu, že se bránící tým musí soustředit především na zastavení běhu, může je dobře sehraná pasová akce překvapit a vést k zisku cenných yardů. V tomto případě se v některých situacích využívá play-action pass.

Smyslem této taktiky je přesvědčit bránící tým o tom, že se útok rozhodl pro běhovou hru, nakonec se však pokusí získat yardy pasem. Během play-action passu útočící tým sehraje skoro vše stejným způsobem, jako při běhové hře. Quarterback zachytí rozehrávku od Centra, udělá s míčem pár kroků zpět a naznačí předaní míče Running Backovi, který předstírá, že mu Quarterback míč skutečně předal. Quarterback si však míč ponechá a nahraje ho volnému spoluhráči.Pokud vše vyjde podle plánu a obrana se nechá „ošálit“, Defenzive Baci se stáhnou blíže k linne of scrimmage, aby pomohli spoluhráčům zastavit Running Backa, čímž zůstanou Wide Receiveři nebráněni a Quarterback jim tak může bez problémů přihrát míč.

Největší výhodou I formace je její nečitelnost. I přestože se jedná především o běhovou formaci, musí si obrana dávat pozor i na hru pasovou.

Varianty I-formace

V Americkém fotbale existuje bezpočet variant I-formace. Každá varianta je svým rozestavení vhodná spíše pro běhovou nebo pasovou hru. Vše, jako vždy, záleží na konkrétní strategii a taktice, kterou preferují jednotlivé týmy. My ve stručnosti popíšeme jen ty nejpoužívanější.

Strong a Weak formace

Nejčastěji používanou variantou I-formace je Strong a Weak formace. Pokud se Full Back postaví na stejnou stranu hřiště jako Tight End, jedná se o Strong formaci, jestliže se postaví na opačnou stranu než Tight End, jedná se o Weak formaci

Weak formace

Strong formace

Big I formace

Další velice používanou variantou je Big I formace. V Big I formaci je, narozdíl od standardní I formace nahrazen, jeden z Wide Receiverů druhým Tight Endem. Jedná se především o běhovou formaci.

Big I formace – Wide Receiver nahrazen druhým Tight Endem

Power I formace

V Power I formaci jsou Wide Receiveři nahrazeni druhým Tight Endem a třetím backem (Running Backem nebo Full Backem), který stojí nalevo, nebo napravo od Full Backa. Jelikož se na hřišti nenachází žádný Wide receiver, jedná se především o běhovou formaci.

Power I

Jumbo/Goal-line formace

Tato formace je rozšíření Power I nebo Big I formaci s tím rozdílem, že je v ní Wide Receiver nahrazen třetím Tight Endem nebo třetím Tacklem, jelikož tato varianta I formace nemá žádné Wide Receivery jedná se především o běhovou formaci.

Jumbo/Goal-line formace

Maryland I/ Stack I

Maryland I formace je podobná Power I formaci, s tím rozdílem, že se všichni 3 Baci (Full Back a dva Runnig Baci) stojí v řadě za sebou. Jelikož se na hřišti nenachází žádný Wide Receiver, jedná se především o běhovou formaci.

Maryland I formace

Three-wide I formace

V této formaci se na rozdíl od standardní varianty nahrazuje Tight End třetím Wide Receiverem. Jelikož jsou na hřišti 3 Wide Receiveři jedná se především o pasovou formaci.

Three-wide I formace

I formace ve zkratce


 • Jedná se především o běhovou formaci.

 • Svůj název dostala podle postavení QB, RB a FB, kteří stojí v řadě za sebou a tvoří tvar písmene I

 • Full Back obvykle plní úlohu hlavního blokaře (lead blocker), jeho úkolem je odblokovávat Running Backovi bránící hráče z cesty
   
 • Running Back se nachází přibližně 6 yardů za line of scrimmage, což mu dává dostatek času k odhalení slabého místa v obraně.

 • Jelikož se jedná především o běhovou formaci, snaží se útok v některých případech překvapit obranu pasem
   
 • I formace má bezpočet variant.

 • Nejpoužívanější variantou je Strong a Weak formace

 • Pokud se FB postaví na stejnou stranu jako TIght End, jedná se o Strong formaci

 • Pokud se FB postaví na opačnou stranu než Tight End, jedná se o Weak formaci.  

Čtěte o dalších útočných formacích:


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Secondary

Souhrnný název pro defensive backs (DB), kráče obrany, kteří jsou hlouběji ve své obranné zóně. Tito hráči se nepohybují v blízkosti line of scrimmage,… Secondary

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5017×
formic | off-line 4973×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4489×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4