NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Útočné formace Velikost textu

Shotgun formace

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Shot Gun formace je jedna z nejpoužívanějších formací v NFL. Je snadno rozpoznatelná, jelikož se Quarterback (na rozdíl od většiny formací, v kterých stojí Quarterback přímo za Centrem) nachází zhruba 5 yardů za Centrem. Základní varianta Shotgun formace je složena z 5 Ofenzivních Linemanů (dvou Ofenzivních Tacklů, Centra a Dvou Guardů) Tight Enda, 3 Wide Receiverů a Running Backa, který stojí vedle Quarterbacka.

Shotgun formace

Využítí Shotgun formace

Shotgun formace je především pasová formace, kterou týmy nejčastěji využívají v situacích, kdy musí získat větší počet yardů k dosažení 1. Downu (např. 3rd and 12) – tým musí k dosažení prvního downu získat 12 yardů.

Shotgun formace může být v některých situacích využita i pro běhovou hru. V těchto případech zachytí Quarteback snap (rozehrávku) od Centra a přidá míč svému Runnig Backovi, který následně běží s míčem. Pokud se tým rozhodne využít Shotgun formaci pro běhovou hru, obvykle k tomu využívá „běhovou taktiku“ zvanou draw play.

Draw play – Podstatou draw play je přesvědčit bránicí tým o tom, že se útok rozhodl pro pasovou hru. Útočící hráči se chovají a dělají vše tak, jako by se snažili získat yardy pomocí pasu. Quarterback však na poslední chvíli předá míč Running Backovi, který se pokusí překonat soupeřovu obranu během.

Největší výhodou Shotgun formace je postavení Quarterbacka, který se nachází 5 yardů za Centrem, díky čemuž má vynikající výhled na rozestavení obránců a v případě potřeby může změnit taktiku pro danou hru (tzv. Audible). Na rozdíl od jakékoliv jiné formace má Quarterback díky svému postavení více času k nalezení volného spoluhráče, jelikož bránícím hráčů trvá déle než se k němu dostanou a pokusí se ho složit.

Nevýhodu Shotgun formace je její „čitelnost“. Obrana si může být do značné míry jistá, že se je útočí tým pokusí pokořit pasovou hrou. Nicméně v některých případech (jak jsme se zmiňovali výše) se je může útok pokusit překvapit pomocí běhové hry. Jelikož se QB nachází zhruba 5 yardů od linne of scrimmage. Musí si dát Centr obzvláště pozor na rozehrávku (snap). V jiných formacích (např. Single Back formaci) Centr míč v podstatě pouze podá Quartrebackovi přímo do ruky. V Shotgun formaci Centr musí Quarterbackovi míč hodit. Pokud by se mu rozehrávka nepovedla a Quarterbacka by například přehodil, mohlo by to pro útočící tým skončit katastrofou (např. ztrátou yardů, nebo dokonce ztrátou míče ve prospěch bránícího týmu).

Shot gun formation - Steelers.jpg

Varianty Shotgun formace

Shotgun formace má bezpočet variant. Úkoly hráčů v jednotlivých variantách Shotgun formace závisí na strategii a taktice, kterou preferují jednotlivé týmy. My zde uvedeme příklady nejpoužívanějších modifikací Shot Gun formace.

Shotgun Max Protect formace - Quarterback stojí mezi Full Backem a Running Backem, kteří mají za úkol chránit Quarterbacka před napadajícími obránci.

Shotgun spread formace – V této formaci se nachází 4 Wide Receiveři (na každé straně 2).

Shotgun Empty Backfield formace – V této formaci se na hřišti nenachází žádný Runnig Back ani Full Back, Quarterback stojí sám v tzv. Backfieldu a k dizpozici má až 5 Wide Receiverů.

Shotgun Trips formace– Na rozdíl od standartní varianty Shotgun formace se v této formaci nachází všichni tři Wide Receiveři na jedné straně.

Shotgun formace ve zkratce


  • Jedná se především o pasovou formaci

  • Většina týmů ji používá v situacích, kdy potřebují získat větší počet yardů k získání 1. downu.

  • Quarterback stojí přibližně 5 yardů za Centrem

  • Quarterback má díky svému postavení výborný přehled o rozestavení obránců a obvykle dostatek času k nalezení volného hráče

  • Jelikož se jedná především o pasovou formaci, snaží se útočící tým v některý případech překvapit obranu během    

Čtěte o dalších útočných formacích:


Komentáře ke článku (celkem 2)

25332 Deathwing napsal před 63 měsíci:
asi už je to off-topic, ale možná pro jiné: sekce "útočné pozice" - quarterback
15736 mafmaf napsal před 73 měsíci:
Dobrý den,

mám prosbu - někde tady nastránkách byly popisy útočných akcí jako bootleg nebo play-action (bylo to ještě jinde než ve slovníčku pojmů) - nemohu to nikde najít...?

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Eli Manning

Eli Manning

Tým: Giants (#10)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2003


Eli Manning se narodil do fotbalové rodiny. Jeho otec Archie strávil většinu své profesionální kariéry v týmu New Orleans. Dvakrát byl vybrán do Pro Bowlu, výraznějšího… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: FG

Zkrácené označení pro Field Goal (gól ze hry, který má hodnotu 3 bodů). Aby byl Field Goal úspěšný musí se kicker trefit do branky umístěné na konci hřiště. FG

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za prosinec 2018:

barnabyjo | off-line 120 bodů
Bart (greenbaypackers.eu) | off-line 120 bodů
Ďuro | on-line 120 bodů
ras15 | off-line 120 bodů
gaučový odborník | on-line 3733×
DebiQue | off-line 3677×
Aleš | off-line 3429×
Luc123 | on-line 3324×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4