NFL.cz > Redakce > Útočné formace Velikost textu

Single Back formace

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Základní varianta Single Back formace (nazývaná též Ace formace) se skládá z 6 Ofenzivních linemanů (2 Guardů, Centra, 2 Ofenzivních Tacklů a Tight Enda), 3 Wide receiverů, Quarterbacka a Running backa, který se nachází 5 yardů za Quartrebackem.

Single Back formace

Využití

Single Back formaci týmy NFL často využívají k pasové hře, jelikož se v ní na rozdíl od jiných formací (např. I-formace) nenachází Full Back, místo něj je na hřišti třetí Wide Receiver (tzv. Slot Receiver), který se (jak můžeme vidět na obrázku) nachází mezi WR stojícím úplně vlevo (tzv. Split End) a LT. Třetího Wide Receivera má v některých případech za úkol bránit Linebacker, který bývá pomalejší než Wide Receiver, čímž vniká pro obranu „missmatch“ (nerovný souboj), jelikož WR Linebackerovi jednoduše uteče, zachytí přihrávku od Quarterbacka a získá cenné yardy pro svůj tým.

Single Back formace může být úspěšně využita při běhové hře (running game), i přestože se na hřišti nenachází Full Back, který má obvykle za úkol odblokovat bránící hráče z cesty svému Running Backovi. Jelikož se v Single Back formaci na místo Full Backa nachází třetí Wide Receiver, musí si dát obrana pozor především na pasovou hru, což znamená, že jeden z obránců (nejčastěji linebacker), který by se za „normálních okolností“ soustředil na zastavení Runnig Backa, bude bránit Wide Receivera. Pokud se útočící tým rozhodne překvapit obranu běhovou hrou, může získat cenné yardy.

K úspěšné běhové hře však nestačí jen mít na soupisce dobrého Runnig Backa, důležitá je i práce blokujících hráčů, jelikož Wide Receiveři v této oblasti obvykle příliš neexcelují, bývá v některých situacích na místo třetího Wide Receivera poslán druhý Tight End, který je takovým „hybridem“ mezi Full Backem a Wide Receiverem. Tight End umí lépe blokovat než Wide Receiver a lépe zachytávat přihrávky než Full Back.

Single Back formace má bezpočet variant. Jejich názvy určují podle počtu a postavení Wide Receiverů a Tight Endů na hřišti.

Největší výhodou Single Back formace je její „nečitelnost“. Bránící tým si nemůže nikdy být jistý, jestli se útok rozhodne pro pasovou nebo běhovou hru.

Single back.jpg

Single Back formace ve zkratce


  • Jedná se o univerzální formaci, která slouží pro pasovou i běhovou hru

  • Na hřišti se nenachází Full Back

  • Místo Full Backa je na hřišti Extra Wide Receiver, nebo Tight End
     
  • Jediný Back (Single back) ve formaci je Running Back, který stojí 5 yardů za Quarterbackem

  • Single Back formace má bezpočet variant

  • Největší výhodou Single Back formace je její „nečitelnost“ obrana si nikdy nemůže být jistá jestli se útok rozhodne pro pasovou, nebo běhovou hru


Čtěte více o útočných formacích:Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Calvin Johnson

Calvin Johnson

Tým: Lions (#81)
Pozice: Wide Receiver
Draft v roce: 2007


Calvin Johnson byl během NFL draftu v roce 2007 vybrán v 1. Kole, jako 2. hráč celkově, týmem Detroit Lions. Johnson podepsal s Lions 6 letý kontrakt na $64 milionů… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: B Gap

Mezera, která vzniká v ofenzivní lajně mezi postavením guarda a ofenzivního tackla. B Gap

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5017×
formic | off-line 4973×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4489×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4