NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Útočné pozice Velikost textu

Offensive Tackle (OT)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Součástí útoku všech fotbalových týmu jsou dva Tacklové (Left Tackle a Right Tackle), kteří společně s dvěma Guardy, Centrem a Tight Endem tvoří ofenzivní lajnu. Ofenzivní Tacklové se nacházejí na kraji Ofenzivní lajny, nebo mezi Guardem a Tight Endem.

Offensive Tackle (OT) Pozice obou Offensive Tacklů

Charakteristika Ofenzivního Tackla

Ofenzivní Tackl je jedním z „největších“ hráčů na hřišti. Jeho váha se obvykle pohybuje kolem 150 kilogramů a výška ke dvěma metrům. Dobrý OT musí mít dlouhé a silné ruce, aby dosáhl na obránce a byl schopný ho zastavit a také by měl mít rychlé nohy, tak aby se mohl co nejlépe přesunovat ze strany na stranu podle toho, jak si to daná situace vyžaduje a chránit tak svého Quarterbacka, nebo Running Backa před obránci soupeřova týmu.

Bránící tým se bude snažit dostat přes Ofenzivní Tackly různými způsoby. Obvykle proti nim pošle hráče podobných rozměrů, kteří budou mít za úkol je jednoduše přetlačit (Defenzivní Tackly).

Občas proti nim postaví své nejrychlejší hráče (Cornerbacka, nebo Safetyho), kteří využijí své rychlosti a budou se je snažit oběhnout.

Častým soupeřem Ofenzivních Tacklů bývá také Defenzivní End, který se obvykle snaží OT odstrčit a následně se co nejrychleji dostat na Quarterbacka.

Jakkoliv velkému, malému, silnému, rychlému obránci bude Ofenzivní Tackl čelit, jeho úkolem je chránit svého Quarterbacka, nebo Running Backa a postarat se o to, aby se přes něho (kolem něho) nikdo nedostal.

Úkolem ofenzivního tackla je blokovat bránící hráče

RIGHT TACKLE (RT)

Mezi největší přednosti Right Tackla patří schopnost blokovat bránící hráče při běhové hře, (run blocking) jehož účelem je vytvořit „volnou cestu“ k běhu pro Running Backa.

LEFT TACKLE (LT)

Mezi největší přednosti Left Tackla patři schopnost blokovat bránící hráče při pasové hře (pass blocking), jehož účel je chránit Quartrebacka před bránícími hráči a dát mu tak dostatek času pro hození přihrávky.

Většina Quarterbacků v NFL jsou praváci. V momentě, kdy hledají volného spoluhráče, kterému by hodili míč, obvykle nevidí, co se děje po jejich levé straně. Levá strana je z toho důvodu označována, jako blind side (slepá strana). Left Tackl má na starosti blokovat hráče soupeřícího týmu, kteří se na Quartrebacka „řítí“ z levé strany. Pokud se mu to nepovede, Quarterback obvykle inkasuje tvrdý hit. Dalo by se s nadsázkou říci, že Left Tackl je ochránce Quarterbackova zdraví. Jelikož dnes většina týmu NFL prefuruje pasovou hru před běhovou je Left Tackle nejcenněším (obvykle též nejlépe placeným) členem ofenzivní lajny.

Úkoly Ofenzivního Tackla ve zkratce


  • Blokovat bránící hráče, kteří se snaží atakovat Quarterbacka
  • Blokovat bránící hráče, kteří se snaží zastavit Running Backa

Mezi nejlepší Ofenzivní tackly v NFL patří: Jake Long (Miami Dolphins), Jahri Evans (New Orleans Saints), Joe Thomas (Cleveland Browns)

Čtěte o dalších ofenzivních pozicích


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Drew Brees

Drew Brees

Tým: Saints (#9)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 2000


NFL kariéra v kostce Drew Brees byl během NFL draftu v roce 2001 v 2. kole, jako 32 hráč celkově, vybrán týmem San Diego Chargers. Nejlepší sezónu v… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: All-Pro Team

Tým, do kterého jsou podle názoru odborníků voleni nejlepší hráči na své pozici. All-Pro Team

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

Didi | on-line 155 bodů
jana_fkt | off-line 155 bodů
Boubel | off-line 145 bodů
LaSkala27 | on-line 145 bodů
gaučový odborník | off-line 4516×
DebiQue | off-line 4130×
Ježour | on-line 3952×
formic | on-line 3900×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4