NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Útočné pozice Velikost textu

Quarterback (QB)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Jedná se o nejdůležitější pozici ve fotbale. Quarterback (zkráceně QB) je vůdcem týmu a mozkem celého útoku, nachází se těsně za ofenzivní lajnou (za Centrem). Quarterback patří k nejlépe placeným hráčům, jelikož na jeho ramenou spočívá značná část odpovědnosti za úspěch či neúspěch celého týmu.

Quarterback (QB) Pozice Quarterbacka

Quarterbackovi úkoly

Nejzákladnějším Quartrebackovým úkolem během pasové hry (passing game) je přihrát míč volnému spoluhráči. Během běhové hry (running game) je jeho úkolem předat míč Running Backovi (hráč který běhá s míčem).

Dalším typickým Quarterbackovým úkolem je oznámit týmu, jakou taktiku zvolil Ofenzivní koordinátor ("trenér útoku") k překonání soupeřově obrany. Ofenzivní koordinátor oznámí zvolenou herní kombinaci prostřednictvím vysílačky do Quarterbackových sluchátek, které má zabudované ve své helmě a ten jí následně v huddlu (kruh v kterém se hráči radí) sdělí celému útoku.

Když se Quarterback postaví za ofenzivní lajnu, zbývá obvykle několik vteřin než Centr provede (na pokyn Quarterbacka) snap (rozehraje míč na Quarterbacka), za tento krátký čas musí QB splnit několik další úkolů:

- Jeho prvním úkolem ještě před tím než započne samotná hra, je prohlédnout si obranu, určit v jakém postavení se nachází a odhadnout její úmysl.

- Pokud si Quarterback myslí, že je obrana ve formaci, která má velkou šanci na úspěch zastavit taktiku kterou mu určil ofenzivní koordinátor, udělá audible (změnu) a prostřednictvím verbálních a neverbálních signálů oznámí svému útoku že má v úmyslu taktiku změnit (např. z pasu na běh).

Jedním z úkolů Quarterbacka je rozpoznat taktiku obrany

Speciální úkoly Quarterbacka

Option play - Někdy určí ofenzivní koordinátor Quarterbackovi (hru, v které má QB na výběr ze dvou možností, např. může volit mezi přihrávkou vzduchem, nebo během po zemi). Je na Quarterbackovi, aby podle postavení obrany určil, která z těchto dvou možností má větší šanci na úspěch.

Play action pass – Smyslem této taktiky je přesvědčit bránící tým o tom, že se útok rozhodl pro běhovou hru, nakonec se však pokusí získat yardy pasem.

Během play-action passu útočící tým sehraje skoro vše stejným způsobem, jako při běhové hře. Quarterback zachytí rozehrávku od Centra, udělá s míčem pár kroků zpět a naznačí předaní míče Running Backovi, který se chová, jako kdyby mu Quarterback míč skutečně předal. Quarterback si však míč po nechá a nahraje ho volnému spoluhráči.

Pokud vše vyjde podle plánu a obrana se nechá „ošálit“ obránci (Defenzive Baci) se stáhnou blíže k line of scrimmage, aby pomohli spoluhráčům zastavit Running Backa, čímž zůstanou Wide Receiveři nebráněni a Quarterback jim tak může bezproblémů přihrát míč.

Bootleg – Je taktika, (která je nejčastěji součástí Play action pass) při které se Quarterback rozběhne na opačnou stranu než Running Back. V místě kde se setkají naznačí Quarterback předání míče Running Backovi, míč si však ponechá a pokračuje ve směru svého pohybu. V momentě kdy vídí volného spoluhráče mu nahraje míč. Bootleg se nejčastěji používá proti bránícím týmům, které se soustředí na zastavení Running Backa.

Screen pass - Tato play bývá nejčastěji využívaná v případě, kdy se soupeřovým obráncům daří atakovat Quarterbacka, který tak nemá dostatek času pro přihrávku. Během screen passu se několik ofenzivních linemanů (nejčastěji to bývá Centr a Guard), přesune na jednu stranu hřiště, Runnig Back (Wide Receiver, nebo Full Back) stojící za linemany se přesune na stejnou stranu hřiště, jako oni .Jelikož se jedna část ofenzivní lajny přesune na určenou část hřiště, bude tak Quarterback z jedné strany nechráněný, což naláká většinu obránců k tomu, aby se ho pokusili za každou cenu složit, ještě než stihne přihrát míč.

Úkolem Quarterbacka je udělat pár rychlých kroků zpět, aby na sebe nalákal bránící hráče. Těsně před tím než ho jeden z obránců složí, přihraje míč volnému runnig backovi, který bude mít před sebou své dva 160kg vážící linemany, jejíž úkolem je odblokovat running backovi bránící hráče z cety. Screen pass se nejčastěji používá proti bránícím týmům, které se pokoušejí o Blitz (složit Quartrebacka ještě před tím než hodí přihrávku).

Spike – Během této hry zachytí Quarterback rozehrávku od Centra a v okamžiku kdy má míč pod kontrolou ho hodí na zem. Spike se technicky považuje za nekompletní přihrávku, což znamená že se zastaví čas a tým přijde o jeden ze 4 pokusů, které má na to, aby překonal 10 yardovou hranici. Spike se používá nejčastěji v situacích, kdy zbývá dokonce utkání několik málo vteřin a útočí tým musí skórovat, aby vyrovnal stav utkání, případně zvítězil a nemá již dostatek time-outů k zastavení času.

Kneel – Je formace (nazývána též vítězná formace), při které Quarterback zachytí rozehrávku od Centra a zaklekne s mičem na zem. Tato technika se používá v momentě kdy dokonce utkání zbývá pár vteřin a míč má v držení tým, který vede a potřebuje nechat uplynout čas do konce hrací doby.

Jedním z úkolů Quarterbacka je zdělit v huddlu útoku taktiku k překonání obrany

Quarterbackovy nejdůležitější úkoly ve zkratce:

  • Být lídrem týmu
  • Oznámit útoku taktiku, kterou určil Ofenzivní koordinátor k překonání soupeřovi obrany
  • V případě nutnosti těsně před rozehráním míče danou taktiku změnit (např. z běhu na pas)
  • Během pasové hry přihrát míč volnému spoluhráči
  • Během běhové hry předat míč Running Backovi

Mezi nejlepší Quarterbacky v NFL patří: Tom Brady (New England Patriots), Payton Manning (indianopolis Colts), Drew Brees (New Orleans Saints)

V následujícím videu můžete sledovat, jak vypadá hra Quarterbacka

 

Čtěte o dalších útočných pozicích:


Komentáře ke článku (celkem 9)

95355 Pospaldo napsal před 40 měsíci:
Já jsem nejlepší.
22834 BlackHawks napsal před 84 měsíci:
Eli Manning ! :)))
22833 BlackHawks napsal před 84 měsíci:
Eli Manning ! :)))

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Brian Urlacher

Brian Urlacher

Tým: Bears (#54)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 1999


Brian Ulracher byl během NFL Draftu v roce 2000 vybrán v 1. kole, jako 9. hráč celkově, týmem Chicago Bears. Ulracher měl úžasný vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Division

(Divize) Národní fotbalová liga NFL se skládá ze dvou konferencí: American Football Conference (AFC) a National Football Conference (NFC). Division

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za srpen 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5020×
formic | off-line 4979×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4506×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4