NFL Hot News: aktuální dění v NFL


NFL.cz > Redakce > Útočné pozice Velikost textu

Running Back (RB)

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Running Back (též nazývaný Halfback, nebo Tailback) je členem útoku každého týmu. Running back se spolu s Quarterbackem a Fullbackem (který bývá též někdy označován, jako Running Back) nachází pár yardů za ofenzivní lajnou (v tzv. backfield).

Running Back (RB) Pozice Running Backa

Running Backova úloha

Běhová hra (running game) – runnig Back je základní stavebním kamenem běhové hry každého týmu. Jeho úkolem je převzít míč od Quarterbacka (tzv. handoff) a běžet s míčem dokud není zastaven bránícím hráčem, nevběhne do autu, nebo neskóruje touchdown.

Pasová hra (passing game) – během pasové hry může být Running Back využíván, jako blokující hráč. V tomto případě je jeho úkolem stát poblíž Quarterbacka a blokovat bránící hráče, který se snaží složit Quarterbacka.

V moderním fotbale je Running Back často využíván, jako receiver. V tomto případě je jeho úkolem zachytiti přihrávku od Quarterbacka. Nejčastěji přihrávku na kratší vzdálenost.

Někdy se mohou oba úkoly skombinovat, Running Back odblokuje hráče, který se snaží dostat na Quarterbacka a následně si naběhne do určeného prostoru, kam mu může Quarterback přihrát míč.

Hlavním úkolem Running Backa je běžet s míčem

Typy Running Backů

V moderním fotbale existuje několik typů running backů.

Power Back - tito Running Baci bývají velcí a silní. Running Baci tohoto typu nekličkují mezi bránícími hráči, ale snaží se využít své síly a mohutné postavy k přetlačení svých soupeřů. S nadsázkou by se dalo říci, že „procházejí skrz ně".

Jerome Bettis, který v minulosti hrával za Pittsburgh Steelers je nejlepším příkladem takového hráče. Bettis přezdívaný „The Bus“ běhal přímo středem soupeřovi ofenzivní lajny, obvykle mu nedělalo problémy přetlačit protivníkovy ofenzivní lajmeny a získat tak pro svůj tým cenné yardy. V současném fotbale je nejlepším přikladem takové typu Running Backa Brandon Jacobs z New Yorku Giants.

Speed Back - největší předností těchto Running Backů je rychlost, mrštnost a schopnost v mžiku oka změnit směr běhu. U tohoto typu Runnig Backů už si kolikrát myslíte, že ho museli obránci několikrát složit, ale on se jim v posledních chvílích dokázal nějakým neuvěřitelným způsobem vyhnout a skórovat 50 yardový touchdown. Nejlepším příkladem takového hráče je již nehrající člen fotbalové síně slávy Barry Sanders. V moderním fotbale je typickým příkladem Chris Johnson z Tennessee Titans.

All -Purpose Back – Tento typ Running Backa „umí vše“ – výborně běhat s míčem, chytat přihrávky, blokovat bránící hráče. Takový to hráč je pro svůj tým velice platný, nicméně je velice těžké ho najít. Walter Payton, který je mnohými odborníky považován za nejlepšího Running Backa je dokonalým příkladem takového hráče.

Ve fotbale můžeme nalézt Runnig Backy různých rozměrů a schopností od 1.68 meřícího a 82kg vážícího Darrena Sprolese až po 1.93 metru vysokého a 124kg vážícího Brandona Jacobse. Dobrý Running Back přijde do kontaku s míčem 20 až 30 za zápas. Na této pozici musí hrát velice odolní hráči, kteří se nebojí přijímat rány, jelikož schytají od soupeřových obránců velké množství tvrdých hitů. Většina Runnig Backů začne ztrácet na výkonosti kolem 30 roku života. Útěchou jim může být, že ti nejlepší z nich si vydělají kolem 10 milionů dolarů za rok.

Running Back je základním stavebním kamenem běhové hry každého týmu

Ůkoly Running Backa ve zkratce:


  • Bežet s míčem
  • Blokovat obránce, který se snaží atakovat Quarterbacka
  • Zachytit přihrávku od Quarterbacka

K nejlepším Running Backům v NFL patří: Adrian Peterson (Minnesota Vikings), Chris Johnson (Tennessee Titans) a Maurice Jones-Drew (Jacksonville Jaguars).

V následujícím videu můžete vidět, jak má vypadat hra Runnig Backa


 

Čtěte o dalších útočných pozicích

Komentáře ke článku (celkem 1)

9564 RC14 napsal před 79 měsíci:
Ray Rice a Adrian Peterson 

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Patrick Willis

Patrick Willis

Tým: 49ers (#52)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 2006


Patrick Willis byl během NFL draftu 2007 vybrán v 1. kole, jako 11. hráč celkově, týmem San Francisco 49ers. Willis měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Safety

Safety je způsob jakým skórovat v NFL. Jeho provedení vede k zisku dvou bodů. Je to jediný způsob jak skórovat, aniž by tým musel držet nebo získat míč. Safety

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2018:

EricBerry_Tribute | off-line 125 bodů
Vontae_Mack | off-line 125 bodů
dejdar | off-line 120 bodů
Donuts | off-line 120 bodů
DebiQue | off-line 3564×
Aleš | off-line 3416×
gaučový odborník | off-line 3392×
Luc123 | off-line 3227×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4