NFL.cz > Redakce > Zajímavosti Velikost textu

Historie amerického fotbalu

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Sport, který nese název fotbal, je uznáván za národní sport v šedesáti zemích světa a dnes má po celé Zemi několik různých variací. Jako první začali hrát fotbal již staří Římané a Řekové jako součást výcviku svých bojovníků. V Číně se tento sport hrál již před 3000 lety. Pokud dnes vyslovíte slovo fotbal, téměř v každé zemi světa si pod ním lidé představí něco úplně jiného. Která z variant fotbalu je nejlepší? Kolik lidí, tolik názorů, ale bůh ví, že je to americký fotbal. Moderní americký fotbal má svůj původ v Anglii ve hře, zvané rugby.

Historie amerického fotbalu National Football League

CO TEN MÍČ VZÍT DO RUKY?

Fatální událost, která časem vedla ke vzniku amerického fotbalu se datuje rokem 1843. Tehdy mladý student jménem William Ebb Ellis, který studoval v Anglii na škole jménem Rugby, při hře porušil základní fotbalové pravidlo, nedotýkat se míče nikdy rukou. Ellis ignoroval veškeré fotbalové konvence, když chytil míč do rukou a začal sním utíkat po hřišti. Tato velmi inovativní změna a nadšení jeho spoluhráčů zrodilo úplně nový sport, který dnes známe jako rugby. Nicméně jen tak běhat s míčem po hřišti nebylo úplně geniální řešení a nový sport potřeboval i nová pravidla, aby hra dávala smysl. Nová pravidla byla přijata v roce 1845, na konci univerzitních hřišť byly instalovány velké gólové tyče (goal posts) a bylo rozhodnuto, že k zisku bodů musí hráč donést míč za tzv. goal line (linie, kde stojí tyto tyče) a položit jej na zem. Tím ještě hráč body nezískal, pouze po tomto položení míče dostal příležitost kopnout míč přes břevno (cross-bar), které spojovalo obě gólové tyče. Pokud se strefil, získal jeho tým body.

Rugby začalo velmi rychle získávat na popularitě a velmi zaujalo většinu univerzit a soukromých klubů. Historie a duch rugby a amerického fotbalu patří jednoznačně univerzitnímu prostředí a především tamním studentům. Z univerzit v USA se popularita tohoto sportu velmi rychle přenesla do sousední Kanady, kde se začal tento sport vyvíjet lehce jiným, ale velmi podobný směrem. První zmínky o tomto sportu z Kanady pocházejí z roku 1860, kdy se odehrál první zápas v Montrealu.

Jako všechny sporty se i americký fotbal rozvíjel v univerzitním prostředí. Jednotlivé univerzity začaly pořádat utkání mezi svými studenty. Obrovské zaujetí pro tuto novou hru iniciovalo schůzku mezi zástupci největších univerzit Harvard, Columbia, Princeton a Yale, kteří se rozhodli upravit pravidla rugby pro své potřeby. Tato schůzka z roku 1876 vešla do historie amerického fotbalu jako Massoit Convention. Ač byla pravidla na této schůzce upravena jen minimálně, tak je význam této konference opravdu zásadní a to díky vytvoření Meziuniverzitní Fotbalové Asociace (Intercollegial Football Association), první asociace amerického fotbalu na světě.

WALTER CAMP – OTEC AMERICKÉHO FOTBALU

Když hledáme příčinu téměř každé velké změny v historii lidstva, stojí za ní jeden člověk. V historii amerického fotbalu je to Walter Camp,kapitán a pozdější hlavní trenér univerzitního týmu na Yale a zároveň významný sportovní novinář. Byl to právě Walter Camp, kdo vytvořil pravidla moderního amerického fotbalu, jak jej známe dnes. Rozhodl, že se počet hráčů každého týmu sníží z 15 na 11 a zavedl revoluční pravidlo, které znamenalo zisk šesti bodů za touchdown. Camp je otcem největší změny, která úplně odlišila rugby od amerického fotbalu a to je systém „downs“. Tento revoluční zvrat v systému hry, dává každému týmu omezený počet pokusů (downs-dnes 4) k překonání určitého vymezeno úseku na hrací ploše. Pokud se to útočícímu týmu nepodaří, je přinucen přenechat míč soupeři. Kromě toho bylo novým systémem pravidel zrušeno základní pravidlo Rugby, že se míč může přihrávat pouze do zadu. Přijetí nových pravidel definitivně vedlo k vytvoření úplně nového odlišného sportu, který svou popularitou velmi rychle a drtivě předčil svého předchůdce – rugby.

ZAHRÁT SI A POKUD MOŽNO PŘEŽÍT

Campem nově zavedená pravidla a především jím vytvořený systém „downů“ vedl nejen k zlepšení hry, ale díky němu se hra velmi zásadně přitvrdila. Díky novému systému hry se začaly objevovat opravdu brutální zákroky, které vedly k obrovskému počtu vážných zranění a dokonce nebylo výjimkou, že se během zápasu některý z hráčů na hřišti zabil. Jen během roku 1905, kdy americký fotbal hrálo jen několik univerzitních týmů, bylo doloženo 18 zabitých hráčů během hry. To zcela logicky vyvolalo debatu, zda je tento sport vhodným pro vysokoškolské studenty. Sám prezident USA Theodore Roosevelt požádal Waltera Campa, aby znovu upravil pravidla tak, aby se americký fotbal stal bezpečnějším. Přeci jen, kdyby všichni hráči umřeli, tak by brzy nezbyl nikdo, kdo by hrál.

Nově přijatá pravidla, která měly hru udělat bezpečnější, zahrnovala vytvoření tzv. neutral zone (volný prostor na line of scrimmage mezi ofenzivní a defenzivní řadou hráčů) a především absolutní zákaz tzv. interlocking formace, při které docházelo k největšímu počtu zranění a úmrtí hráčů. Tento zákaz znemožnil blokujícím hráčům útočícího týmu, aby se chytli za ruce a vytvořili živou bariéru před hráčem, který běžel s míčem. Zároveň bylo rozhodnuto, že minimálně 6 hráčů (později 7) z každého týmu musí být na line of scrimmage ve speciálním postavení, aby se zabránilo příliš velkému množství nebezpečných střetů během každé hry. Změny byly užitečné a počet zranění a zabití se skutečně dramaticky snížil. Tyto změny pravidel, vedly k vytvoření moderní verze amerického fotbalu, která se během 20. století dočkala mnoha dalších, ale mnohem méně podstatných změn.

PRVNÍ PROFÍK

Hrát za stamiliony dollarů, jako dnešní hráči, si v době zrodu profesionálního fotbalu asi nemohl nikdo nechat ani zdát. Hráči hráli zcela zdarma, odměnou jim byla jen radost ze hry, uznání fanoušků a občas nějaký ten hot-dog nebo Bud zdarma. Za prvního profesionálního hráče v historii amerického fotbalu je považován William „Pudge“ Walter Heffelfinger z univerzity Yale, který v roce 1892 jako vůbec první dostal peníze, za to, že nastoupil v zápase za Allegheny Athletic Association proti týmu Pittsburgh Athletic Club. Heffelfinger tehdy dostal první nabídku od Pittsburghu, celých $250 ale odmítl a nechal se přeplatit nabídkou druhého týmu z Allegheny, který mu nabídl, na tehdejší dobu úžasných, $500. K této částce William dostal dalších $25 za dopravu na zápas. Heffelfinger v tomto zápase zaznamenal touchdown a jeden recover fumble a pomohl tak k vítězství Allegheny 4-0

PRVNÍ PROFESIONÁLNÍ LIGA

První profesionální organizovaná soutěž amerického fotbalu začala vznikat až po roce 1910. Mezi lety 1910 – 1912 byla administrace lig amerického fotbalu zcela neorganizovaná. Hráči nebyli členy jednoho týmu, ale velmi často působili jako volní hráči a své služby nabízeli tomu, kdo jim zrovna zaplatil za další zápas. Další týden hráli klidně za někoho úplně jiného.

V roce 1920 se všichni zainteresovaní shodli, že by bylo v zájmu celého sportu, vytvoření jednoho orgánu, který by sjednotil, zorganizoval a dohlížel na celý americký fotbal. Z této iniciativy se vedoucí představitelé hlavních klubů sešli v Cantonu v Ohio, aby společně probrali budoucí vývoj amerického fotbalu. Zde založili American Professional Football Association, která byla v roce 1922 přejmenována na National Football League (NFL). Zástupci klubů vypracovali základní konstituci organizace a přijali několik důležitých rozhodnutí, které měly zabránit neustálému pohybu hráčů mezi různými kluby a vytvořit stálé soupisky týmů. Prvním prezidentem nově vzniklé organizace byl zvolen atlet, baseballový a fotbalový hráč, Jim Thorpe.

NFL začala velmi rychle vzkvétat a její popularita během první poloviny 20. stále rostla. Před druhou světovou válkou vystoupila NFL ze stínu MLB, když popularita amerického fotbalu předčila, do té doby nedostižný, baseball. Za obrovský nárůst popularity vděčí NFL i technologickému vývoji, který v roce 1939 vyvrcholil prvním televizním utkání mezi Brooklyn Dodgers a Philadelphia Eagles. Největší hrozbou amerického fotbalu v jeho historii se stalo nacistické Německo. Během druhé světové války zažila NFL svoji největší krizi, během ní bylo mobilizováno 600 hráčů, kteří odešli bojovat do války v Evropě a v Tichomoří, 21 z odvedených hráčů ve válce padlo. NFL se z válečné krize velmi rychle otřepala a ihned po válce, kdy došlo k velkému nárůstu televizního vysílání, začal americký fotbal zažívat své zlaté období.

AFL vs NFL

Další velkou výzvou a zkouškou NFL a celého amerického fotbalu se stal rok 1959, když se muž jménem Lamar Hunt, frustrovaný prací NFL, rozhodl vytvořit konkurenční ligu American Football League. Rok 1960 se stal otevřeným bojem mezi těmito dvěma soutěžemi, které mezi sebou zápasily o nejlepší hráče a televizní práva. AFL dokonce spor dostali až k soudu, kde žalovali NFL z bezdůvodného monopolizování trhu, televizního pokrytí a osvojování všech hráčů. Soud rozhodl ve prospěch NFL, ale bylo jasné, že se situace musí zásadně změnit, protože dané poměry byly neudržitelné a poškozovaly celý americký fotbal.

V roce 1966 se představitelé obou soutěží shodli, že by se obě organizace měly spojit a vytvořit jedinou jednotnou soutěž do začátku sezony 1970, aby byly definitivně vyřešeny spory o hráče, sponzory a vysílací práva. Díky jejich dohodě od roku 1970 v USA existuje pouze jediná nejvyšší soutěž amerického fotbalu pod názvem NFL. Soutěž je rozdělena na dvě konference, American Fottball Conference a National Football Conference, vítěz každé konference postupuje do finále, nejsledovanějšího sportovního utkání na světě, tzv. Super Bowl. Sjednocením AFL a NFL vznikla nejsledovanější a nejúspěšnější sportovní soutěž planety.


V následujícím videu můžete sledovat nejdůležitější momenty NFL za poslední desetiletí

Komentáře ke článku (celkem 6)

7929 ny Giants-Super Bowl win napsal před 102 měsíci:
Ano,velice dobrý článek.
6405 Rolo56 napsal před 103 měsíci:
Veľmi pekný článok. A v tom videu sú iné veci!!!
3013 lou kubino napsal před 105 měsíci:
diky moc..krasny beh:) na LB teda velmi slusne:D

Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Troy Aikman

Troy Aikman

Tým: Cowboys (#8)
Pozice: Quarterback
Draft v roce: 1989


Troy Kenneth Aikman se stal jedničkou draftu roku 1989. Cowboys do mladé hvězdy vkládali velké naděje a Aikman se stal vůbec prvním nováčkem v historii klubu, který… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Spike

Spike je hra, kdy quarterback ihned po snapu úmyslně hodí míč na zem, aby zastavil čas. Spike je technicky označen jako incomplete pass (nezkompletovaná… Spike

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za červenec 2020:

+++ | off-line 0 bodů
0000Dunik13 | off-line 0 bodů
000 AndyGal | off-line 0 bodů
000 Bedyk | off-line 0 bodů
gaučový odborník | off-line 5017×
formic | off-line 4973×
Ježour | off-line 4533×
DebiQue | off-line 4489×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4