NFL Scoreboard: aktuální výsledky NFL

NFL.cz > Redakce > Zajímavosti Velikost textu

New York Giants vyhráli Super Bowl XLVI

pondělí 6. února 2012, 8:00 Stejně jako před čtyřmi lety, kdy New York Giants zhatili sen New Englandu o perfektní sezóně, také letos porazili Patriots poměrem 21:17, a to díky vítěznému touchdownu v poslední minutě, a tak získali svou v pořadí již čtvrtou Lombardi Trophy. „Byl to divoký zápas, divoká sezóna, tohle vítězství není o jednom hráči, ale o celém týmu, který se dokázal semknout. Je to skvělý pocit vyhrát Super Bowl,“ řekl po zápase quarterback Giants – Eli Manning, který byl za svůj výkon vyhlášen nejužitečnějším hráčem Super Bowlu.

New York Giants vyhráli Super Bowl XLVI Hráči Giants se radují ze zisku Lombardi Trophy

První poločas

Ofenzíva New Yorku Giants šla na hřiště jako první a předvedla velmi solidní úvodní drive. Defenzíva Patriots však dokázala Eliho Manninga dvakrát sackovat a donutila tak Giants nakonec k puntu. Poprvé v zápase dostal míč do rukou na vlastní 6yardové linii Tom Brady. Dvojnásobný nejužitečnější hráč ligy však neměl příliš dobrý vstup do utkání.

Brady se při první úročné akci Patriots dostal až do vlastní endzóny, odkud se snažil přihrát míč na volného spoluhráče, avšak obrana Giants pokryla výborně všechny receivery New Englandu, a když se k Bradymu blížil defensive end Justin Tuck, nezbývalo mu nic jiného, než se míče rychle zbavit. Brady hodil míč do míst, kde se nenacházel žádný z jeho receiverů, a jelikož stál navíc v době přihrávky v pocketu, byla mu odpískána penalta intentional grounding, která vyústila v safety. Giants si tak na své konto připsali dva body a Patriots museli navíc puntovat.

Na hřiště šel opět Eli Manning, který přesnými přihrávkami a za pomoci 24yardového běhu Ahmada Bradshawa dovedl Giants až na 2yardovou linii Patriots, odkud našel krátkou přihrávkou v endzóně Victora Cruze, a tak se New Yorku ujali v závěru úvodní čtvrtiny vedení v poměru 9:0.

Na začátku druhé čtvrtiny snížil Stephen Gostkowski 29yardovým field goalem stav utkání na 3:9 pro Giants. Po sérii puntů získala míč 4 minuty před koncem poločasu na vlastní 4yardové linii ofenzíva Patriots. Tom Brady zkompletoval v následující útočné sérii New Englandu 10 z 10 přihrávek a 98yardový drive zakončil 4yardovou touchdownovou přihrávkou na Dannyho Woodheada. Přestože byli Patriots po dobu 30 minut horším týmem, vedli po první polovině poměrem 10:9.

Druhý poločas

Poté, co poločasovou přestávku vyplnila show v podání královny popu – Madonny, započal Brady druhou polovinu hry ve stejném stylu, ve kterém zakončil tu první. Brady zkompletoval v úvodním drivu druhého poločasu 5 z 5 přihrávek a vynikající drive, na kterém se podílel 17yardovým během BenJarvus Green, zakončil Ellis 12yardovou touchdownovou přihrávkou na tight enda Aarona Hernandeze a New England tak zvýšili svůj náskok na 17:9. Lawrence Tynes snížil 38yardovým field goalem v polovině třetí čtvrtiny a 33yardovým field goalem v jejím závěru stav utkání na rozdíl pouhých dvou bodů.Závěrečná čtvrtina nezačala pro Patriots nejlépe. Ofenzíva Patriots se nacházela na své 43yardové linii, když se Tom Brady ocitl pod tlakem obránců Giants. Brady se však dokázal vytrhnout ze sevření defensive tackla Linvala Josepha a následně se pokusil o dlouhou přihrávku na Roba Gronkowského, kterého výrazně limitoval poraněný kotník, avšak jeho pas zachytil linebacker Chase Blackburn. Giants nedokázali z jediného turnoveru v celém zápase nic vytěžit, a byli nuceni puntovat.

Jeden z klíčových momentů zápasu přišel 4 minuty před koncem řádné hrací doby. Patriots čelili třetímu-a-11 na 44yardové linii New Yorku. Brady hodil přihrávku na Wese Welkera, který ji však v letu nedokázal zachytit, a New England se tak museli uchýlit k puntu.

Míč tak naposledy v letošní sezóně dostal do rukou skvěle hrající Eli Manning, jenž během základní části předvedl několik vítězných drivů. Manning dostal ve spolupráci s Mariem Manninghamem a Hakenem Nicksem necelou minutu před koncem míč až na 6yardovou linii Patriots. New England měli k dispozici pouze jediný timeout k tomu, aby zastavili neúprosně ubíhající čas.

Hlavní trenér Patriots – Bill Belichick – si byl dobře vědom toho, že se Giants pokusí pomoci běhové hry ukrojit z časomíry co nejvíce vteřin, a tak dal pokyn své obraně, aby nechala Giants skórovat. Running back New Yorku – Ahmad Bradshaw – převzal míč od Manninga a řítil se do nikým nebráněné endzóny, ale nakonec si v poslední vteřině uvědomil, že by bylo lepší zakleknout s míčem na 1yardové linii, aby měl Tom Brady co nejméně času na potencionální vítězný drive, avšak zakleknout se mu nepodařilo, a doslova kuriózně přepadl do endzóny Patriots. Giants se tak ujali vedení v poměru 21:17.

Na míč šel Tom Brady, jenž se 5 sekund před koncem zápasu pokoušel o bombu z poloviny hřiště až do endzóny Giants. Jeho pas však nikdo z jeho spoluhráčů nezachytil. Brady si sundal helmu a zklamaně odcházel do šatny. Hráči New Yorku Giants začali slavit, jelikož právě vyhráli Super Bowl XLVI.

autor: Bohumil Rajchl