NFL.cz > Redakce > Zajímavosti Velikost textu

Pro Football Hall of Fame

sobota 1. ledna 2011, 0:00 Pro Football Hall of Fame je oficiální síň slávy amerického fotbalu v USA a především soutěže NFL. Byla založena 7. září 1963 a ihned do ní bylo uvedeno 17 prvních členů. Do Hall of Fame jsou uváděni největší hvězdy a legendy světa amerického fotbalu po ukončení své profesionální kariréry. Až do dnes všichni z členů hráli alespoň část své kariéry v NFL. Na jedinou výjimku, kterou je bývalý guard Buffalo Bills Billy Shaw, který hrál celou svou kariéru v American Football League, což bylo ještě před sjednocení obou lig do jednotné NFL v roce 1970.

Pro Football Hall of Fame Dostat se do Síně slávy je snem každého hráče Amerického fotbalu

Nejvíce členů má v Hall of Fame tým Chicago Bears, tuto nejvyšší poctu si vysloužilo 27 jejich bývalých hráčů. Přesto, že se členem může stát hráč z jakékoliv pozice, až do dnes není v Hall of Fame ani jediný punter. Nejblíže ze všech členů Hall of Fame k tomu má Sammy Baugh, který hrál za Washington Redskins v letech 1937 – 1952 a tým ho často využíval právě na punty, jeho průměr na punt byl 45.1 yardů, což je šestý nejlepší průměr v historii NFL. Bohužel byl Baugh především quarterback a defensive back.

 Město Canton ve státě Ohio bylo vybráno jako sídlo pro Hall of Fame z několika důvodů. Tak například NFL, dříve známá jako American Professional Football Association byla založena v roce 1920 právě v Cantonu. V prvních několika letech soutěže ve městě působil úspěšný tým Canton Bulldogs. A v neposlední řadě město Canton velmi silně lobovalo za výstavbu Hall of Fame právě v tomto místě.

Práce na stavbě začaly v roce v roce 1962, kdy byla budova navržena pouze se dvěma místnostmi, rozšíření v letech 1970, 1977 a hlavně poslední v roce 1993, které stálo 9, 2 milionů dollarů, budovu téměř čtyřikrát zvětšily. Dnes je součástí budovy GameDay Stadium, ve kterém se promítají velké momenty NFL na obřím plátně dlouhém 13 metrů.

JAK SE VOLÍ DO HALL OF FAME?

Nové členy volí komise 44 členů, kteří se skládají především ze sportovních novinářů a redaktorů, této komisi se říká „Board of Selectors“. Každé město, které je domovem týmu NFL má v komisi jednoho zástupce z řad redaktorů největších městských novin. Až na Atlantu Falcons a Jacksonville Jaguars, které zastupují redaktoři ESPN.co a WJXT. Dalších jedenáct členů komise tvoří zástupci měst, které někdy hostily tým NFL a jeden zástupce z Pro Football Writers Association. To je jediný člen Board of Selectors volený na 2 roky, všichni ostatní jsou voleni na doživotí.

Do Hall of Fame může být zvolen hráč nebo trenér, který již minimálně 5 let není profesionálním členem NFL. Jakákoliv jiná osoba spojená s americkým fotbalem jako je majitel klubu nebo jiný funkcionář může být zvolen kdykoli. Navrhnout kandidáta do Hall of Fame může každý fanoušek jednoduše tím, že napíše email komisi. Komise poté ze všech jmen sestaví seznam 25 semifinalistů, v listopadu komise zúží seznam v tajném hlasování na 15 jmen. Devět členů komise, známých jako „Senior Committee“ má za úkol hlídat a prověřit každého hráče, který ukončil kariéru před 25 lety a zvážit jeho navržení na člena Hall of Fame.

Board of Selectors se poté sejde den před každým Super Bowlem (finále NFL) a volí nové členy do Hall of Fame. Ke zvolení musí kandidát získat minimálně 80% hlasů, pokud jsou voleni minimálně 4, ale ne více než 7 kandidátů. Pokud obdrží 80% hlasů méně než 4 kandidáti, pak jsou do Hall of Fame přijati čtyři, kteří získali nejvíce hlasů. Pokud získá 80% hlasů více než 7 kandidátů, pak je zvoleno těch sedm, kteří získali nejvíce hlasů.

Všichni současní členi Hall of Fame, až na jednu výjimku, strávili část své kariéry v NFL. Několik z nich hrálo také v AFL, Canadian Football League, World Football League a United States Football League.

Uváděcí ceremoniál nových členů se odehrává první srpnový víkend a provází ho celotýdenní festival v Cantonu, vrcholící v exhibiční utkání Pro Football Hall of Fame Game.


V náseldujícím videu můžete sledovat sestřih akcí  jednoho z nejlepších Running Backů všech dob Barryho Sanderse, který je členem Fotbalové síně Slávy od roku 2004


Pro vkládání komentářů se, prosím, přihlaste kliknutím zde.


Představujeme:

Patrick Willis

Patrick Willis

Tým: 49ers (#52)
Pozice: Linebacker
Draft v roce: 2006


Patrick Willis byl během NFL draftu 2007 vybrán v 1. kole, jako 11. hráč celkově, týmem San Francisco 49ers. Willis měl raketový vstup do světa profesionálního… Více informací o hráčovi

Víte, co je?

Pojem: Playbook

Souhrn veškerých ofenzivních taktik a nacvičených útočných akcí a formací. Playbook má každý tým svůj vlastní a každý hráč útoku ho musí umět dokonale… Playbook

Víte, co je?

Fanoušci s nejvíce body za říjen 2019:

jana_fkt | off-line 115 bodů
Boubel | off-line 110 bodů
Didi | off-line 110 bodů
Keka | off-line 105 bodů
gaučový odborník | off-line 4499×
DebiQue | off-line 4114×
Ježour | off-line 3915×
formic | off-line 3860×
PS4

Šéfredaktor na Twitteru:

Doktor na Twitteru:

PS4